banner2

Kilo almak mı istiyorsunuz? Doğru yöntemlerle sağlıklı bir şekilde kilonuzu artırabilirsiniz

Kilo vermek, kadınlar için çok önemli. Ancak çok sık konuşulmasa da bir türlü kilo alamamak gibi sorunlar da var. İştahsızlık, psikolojik bunalım, metabolik bozukluklar gibi nedenlerden dolayı kilosunu artırmakta güçlük çekenlerin sayısı azımsanmayacak derecede. Peki sağlıklı bir şekilde kilo almak için ne yapmalı?

Sağlık 27.11.2022, 11:47
Abone ol
Kilo almak mı istiyorsunuz? Doğru yöntemlerle sağlıklı bir şekilde kilonuzu artırabilirsiniz

Zayıf olmak sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz. Ancak aşırı derecede zayıflık biir sağlık göstergesi değil. Hatta kilo almada yaşanan zorluk, bazen hastalıklara davetiye çıkarıyor...

Metabolizmanın hızlı çalışması, troid sorunları, şeker ve antidepresan gibi ilaçların yan etkileri kilo alamamada pay sahibi... 

Bunalım, iştahsızlık, metabolik bozukluklar ve sindirim problemleri gibi çeşitli nedenlerden dolayı kilo almada güçlük çekenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu durum hem organların işlevlerinde bozulmalara hem de özgüven eksikliğine yol açabiliyor. Aşırı zayıflama sonucu kemik yoğunluğunda azalma ve kemik erimesi, organlarda hasar, kalp ritim problemi ve çarpıntı, adet düzensizlikleri, saçlarda döküme ve tırnaklarda kırılma gibi çeşitli hastalıklar meydana gelebiliyor.

KALORİ ALIMINIZI ARTIRIN

Peki sağlıklı bir şekilde kilo almak için ne yapmalı? Bunun için gerekli olan şey kalori alımını arttırmak. Vücudun ihtiyaç duyduğu kaloriyi iki katına çıkarmak bu noktada gerçekten önemli.

KIRMIZI ET, YUMURTA VE SÜT TÜKETİN

Araştırmalar, proteinden zengin beslenmenin, fazladan alınan kalorinin neredeyse yarısından fazlasını kaslara dönüştürdüğünü göstermekte. Bu yüzden kilo almak isteyenler vücut ağırlığının kilogramı başına 1,52 gr oranında protein takviyesinde bulunmalı. Kırmızı et, balık, yumurta, baklagiller, fındık, süt ve yoğurt gibi süt ürünler bu süreçte bolca tüketilmeli.

ENERJİ YÜKSELTEN GIDALAR KİLO ALDIRIR

Enerji açısından yüksek yiyecekler tüketmek de kilo alımını hızlandırır. Kuru yemişler, kuru meyveler, faydalı yağlar, et, tahıllar ve yağlı süt ürünleri kişiye hem enerji verir hem de kilo almasına yardım eder. 

EGZERSİZİ İHMAL ETMEYİN

Egzersiz yapmak da kas oluşumuna yardımcı olur ve kilo alma sürecini destekler. Ağırlık antrenmanları ve kardiyo, kilo alımı sürecinde tercih edilebilecek sporlardan...

Öte yandan uzmanlar kilo alma programlarının ilk zamanlarında yemeklerle beraber çorba içmekten kaçınılması gerektiğini belirtiyor. Çorba yüksek hacimde düşük enerji içerdiği için kişinin daha az enerji alarak hızlıca doymasına ve kilo almak için gereksinimi olan enerjiyi diğer besinlerden almasını engellemeye neden olabilir.

Ayrıca kilo alma uğruna sağlıksız, doymuş yağlar tüketmeyin. Uzun vadede bu yağlar kolesterol ve kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Doymamış yağ asitleri, E vitamini ve flavonoid içerikleriyle olumlu sağlık etkileri bulunan badem, ceviz, fındık, kaju gibi yağlı tohumlar, avokado, zeytinyağı, ceviz yağı, hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağ çeşitlerinden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!