İngiltere'den çarpıcı kanser araştırması! 10 sigaraya eş değer olan 1 şişe alkol, sık tüketilirse kansere yol açar!

Kanser, geç kalınması durumunda geri dönüşü olmayan bir hastalık. Bu hastalığın ortaya çıkmasında ise birçok faktör etkili. Sigara, hava kirliliği, sağlıksız beslenme gibi etkenler kanser oluşumuna zemin hazırlıyor. İngiltere'de yapılan bir araştırma ise bir şişe şarabın 10 sigaraya eş değer olduğunu ve bu durumun kanser riskini artırdığını ortaya koyuyor.

Sağlık 17.09.2022, 09:50
İngiltere'den çarpıcı kanser araştırması! 10 sigaraya eş değer olan 1 şişe alkol, sık tüketilirse kansere yol açar!

Şarap kansere sebep olur mu? Alkol ve kanser arasında nasıl bir bağlantı var? İşte cevaplar...

Çağımızın hastalığı olan kanser ne yazık ki çok fazla can kaybına yol açıyor. Çevresel faktörler, sağlıksız beslenme ve zararlı alışkanlıklar neticesinde oluşan hastalık, erken teşhisle önlenebilse de yaşam tarzında köklü değişiklikler yapmak şart. 

1 ŞİŞE ŞARAP 10 SİGARAYA BEDEL

İngiltere'de yapılan bir araştırma ise, alkol ile kanser arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Bir şişe şarap içmenin, beş ila 10 sigaraya eş değer olduğu kaydedilen araştırma sonucunda, bu durumun kanser oluşumuna yol açtığı aktarıldı. 

KADINLARDA RİSK DAHA FAZLA

Sigara içmeyenler erkekler arasından haftada bir şişe şarap içenlerde, kanser riski yüzde 1.0 arttı. Kadınlar için ise bu oran yüzde 1,4 olarak kayda geçti. Kadınlardaki oranın daha yüksek olmasının sebebi ise, alkol tüketimi ve meme kanseri arasındaki bağlantıdan kaynaklanıyor.

Yani 1000 erkek ve 1000 kadın, haftada bir şişe şarap içerse yaklaşık 10 erkek ve 14 kadının hayatlarının bir noktasında kansere yakalanabileceği sonucuna varıldı. 

HÜCRELERİN ONARIMINI DURDURUYOR

Alkol vücuda 3 şekilde zarar veriyor. İlk zararı ise hücrelere... Alkol içildiğinde vücut onu asetaldehit adı verilen bir kimyasala dönüştürüyor. Asetaldehit hücrelere zarar veriyor ve hücrelerin bu hasarı onarmasını da durdurabiliyor.

HORMON SEVİYELERİNİ ARTIRIYOR

Alkolün bir diğer zararı ise hormonlara yönelik. Östrojen ve insülin gibi bazı hormonların seviyelerini artıran alkol, hücrelerin daha sık bölünmesine neden olabilir, bu da kanser hücrelerinin gelişme şansını artırır.

AĞIZDAKİ HÜCRELERİN YAPISINI DEĞİŞTİRİYOR

Ağız ve boğazdaki hücreler de alkol sebebiyle değişebiliyor. Çünkü alkol, ağız ve boğazdaki hücreleri zararlı kimyasalları emmeye daha yatkın hale getiriyor. Bu da, kansere neden olan maddelerin hücreye girmesini ve hasara neden olmasını kolaylaştırıyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!