banner2

Haftada 2 kez tüketin! Somon ve sardalya o organı koruyor

Kalp sağlığını etkileyen birçok faktör var. Stres, genetik, beslenme ve hastalıklar bu organın sağlıklı olup olmamasıyla ilgili çok büyük pay sahibi. Amerikan Kalp Derneği yıllık raporunu göre 5 beslenme şekli kalp hastalığı riskini en aza indiriyor.

Sağlık 29.01.2023, 16:49
Abone ol
Haftada 2 kez tüketin! Somon ve sardalya o organı koruyor

Kalp hastalığı dünya çapında en önde gelen ölüm nedenlerinden. Buna yol açan genetik, sağlıklı gıdalara erişim ve devam eden COVID-19 salgını gibi kontrolümüz dışında belirli faktörler olsa da, kalp hastalığı riskinizi düşüren yaşam tarzı seçimleri de var.

BOL MEYVE VE SEBZELİ BİR BESLENME

Sağlıklı beslenmeye başlarken kendinize günde kaç porsiyon meyve ve sebze aldığınızı sorun. Çünkü bu yiyecekler kalp sağlığınıza pek çok fayda sağlar. Meyve ve sebzeler açısından zengin diyetler, vitamin, mineral ve antioksidan gibi temel besinleri sağlayarak kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, meyve ve sebzeler, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek potasyum bakımından yüksek.

TAM TAHILLARI UNUTMAYIN

Mümkün olduğunca rafine tahıllar yerine tam tahıllar yemek, kalp sağlığınızı korumada büyük bir adım. Tam ve rafine tahıllar arasındaki temel fark, tam tahılların hala tahılın tüm kısımlarına sahip olması ve bu da lif ve besinlerin hala orada olduğu anlamına gelir. Tam tahıllar, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir lif kaynağı. Ayrıca B ve E, magnezyum ve selenyum içeriyorlar.

DOYMUŞ YAĞLARI SINIRLAYIN

Doymuş ve trans yağlar kötü kolesterol seviyelerini yükseltebilir ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Et ve süt ürünlerinde bulunan doymuş yağların alımını sınırlayarak ve işlenmiş gıdalarda bulunan trans yağlardan kaçınarak, kolesterol seviyenizi düşürmeye ve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

HAFTADA 2 KEZ BALIK TÜKETİN

Somon, ton balığı ve sardalya gibi balıklar, trigliseritleri düşürmeye, iltihabı azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak kalp hastalığı riskini azaltır. Haftada iki kez balık yemek, omega 3 yağ asitlerinin önerilen alımını karşılamanızı sağlar. 

YEMEK İŞİNİ ERKEN SAATTE BİTİRİN

Günün son öğününü erken saatte yemeK, kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir ve bu da kalp sağlığınızı korumanıza katkı sağlar. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, erken yemek yemenin kilo alımını önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre akşam geç saatlerde yemek yemek metabolizmayı yavaşlatabilir ve açlığı artırabilir.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!