Dudak dolgusu nedir? Dudak dolgusu nasıl yapılır? Bu işlem kimlere uygulanmaz?

Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan dudak dolgusu, kadınların güzelleşmek uğruna yaptırdığı ufak estetik müdahalelerden biri. Bu işlem, dudak yapısını şekillendirmek veya dudaklara hacim kazandırmak amacıyla yapılıyor. Dudakların iç kısmı ve çevresine dermal madde enjekte edilerek yapılan dolgu, geçici bir etkiye sahip.

Sağlık 31.07.2022, 12:07
Dudak dolgusu nedir? Dudak dolgusu nasıl yapılır? Bu işlem kimlere uygulanmaz?

Dudak dolgusu nedir? Dudak dolgusu farklı türlerde olabiliyor mu? Dudak dolgusu kimlere yapılmaz? Dudak dolgusu nasıl yapılır? Dudak dolgusu kalıcı mıdır? Dudak dolgusu sonrası süreç nasıldır? İşte cevaplar...

Dudak yapısından veya şeklinden memnun olmayan kadınlar son yıllarda dudak dolgusu yöntemine başvuruyor. Dudakların iç kısmı ve çevresine dermal dolgu enjekte edilmesi işlemi olan bu uygulama, farklı türlere ayrılıyor.

AFRODİT TİPİ DUDAKLAR DOLGUN GÖZÜKÜYOR

Afrodit tipi dudaklar, dolgun bir görünüme sahip, estetik ve çekici dudaklar olarak öne çıkar. Bu dudak dolgusu çeşidi uygulanırken, kişinin yüz hatları ve yüz yapısı dikkate alınır. Dudakların yüze tam olarak uyumlu olması hedeflenir. 

HERA TİPİNDE DUDAKLAR DAHA CANLI

Hera tipi dudak dolgusuyla daha simetrik, canlı ve dolgun bir dudak yapısı elde edilir. Bu dolgu, kişinin yüz hatları ve altın oran gözetilerek yapılır. 

DOĞALLIK İSTEYENLER VENÜS'Ü TERCİH EDİYOR

Adını aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ten alan bir diğer dolgu türü olan Venüs, daha doğal ve sade bir görünümü hedefler. Bu dolgu, ince yüz yapısına sahip bireyleri daha doğal ve estetik bir görünüme kavuşturur.

EROS'TA ÜST DUDAK BELİRGİNDİR

Eros tipi dudak dolgusu işleminde ise hedef, üst dudağın yukarı kısmında yer alan hattın dışa doğru kıvrılarak daha belirgin ve dolgun bir görünüme kavuşturmak.

DUDAK DOLGUSU KİMLERE YAPILMAZ?

Dudak dolgusu işlemi; hamileler, iltihabi deri sorunu olanlar ve uçuk problemi yaşayanlar için uygun değil. Bunun dışındaki herkese kolaylıkla uygulanabilir. Dudaklarını şekillendirmek veya dolgunlaştırmak isteyen, dudaklarında simetri problemi yaşayan herkese dudak dolgusu işlemi yapılabilir. 

DUDAK DOLGUSU NASIL YAPILIR?

Dudak dolgusu işlemine başlamadan en az yarım saat öncesinde işlemin acısız uygulanabilmesi adına dudak bölgesine anestezik bir krem sürülür. Ardından oldukça ince uçlu bir iğne yardımıyla dolgu maddesini enjekte etme işlemi yapılır. Ortalama 30 dakika süren uygulama, acısız ve kolaydır. Dolgu sonrası dudak bölgesinde kısmi morluklar ve şişlikler görülebilir. Bu durum, son derece doğal. Bu şişlikler, genellikle en fazla birkaç gün içerisinde kaybolur. 

Doğal hyalüronik asit ile uygulanan dudak dolgusunun, kalıcı olmadığı unutulmamalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!