banner2

Demir kaynağı 7 yiyecek! Demir eksikliği geçirici mucizevi yiyecekler ne?

Demir eksikliği gündelik hayatta sık sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Küçük büyük her yaştan insanı etkileyen demir eksikliği  baş ağrısı, yorgunluk ve daha sık enfeksiyonlara sebep olabiliyor. Sizin için araştırdık ve demir kaynağı olan 7 yiyeceği bulduk. Peki demir eksikliği geçirici mucizevi yiyecekler ne? İşte demir kaynağı 7 yiyecek!

Sağlık 23.04.2022, 11:08
Abone ol
Demir kaynağı 7 yiyecek! Demir eksikliği geçirici mucizevi yiyecekler ne?

Demir eksikliği olan kişilerde baş ağrısı, yorgunluk ve sık enfeksiyon kapma gibi şikayetlede bulunur. Her yaştan bireyde görülebilen demir eksikliği vücutun düzgün çalışmasını sekteye uğratır. Demir, vücut için gerekli olan minerallerden bir tanedir. Erkeklerin günlük olarak 10 mg, kadınların ise 18 mg. demir alması gerekir. Peki demir eksikliği geçirici mucizevi yiyecekler ne? İşte demir kaynağı 7 yiyecek!

DEMİR KAYNAĞI 7 YİYECEK!

1- Kekik
2- Susam
3- Bitter çikolata
4- Kimyon
5- Taze nane
6- Tarçın
7- Mercimek

KEKİK

Demir eksikliğine iyi gelecen baharat kekiktir. Kekiğin 100 gramının içinde 17.5 mg demir bulunur. Bunun dışında kekiğin öksürüğe ve bronşitlere iyi geldiği bilinir. Antiseptik özelliği bulunan kekik, cilt enfeksiyonunun önüne geçer.

SUSAM

Susam yağı, susam püresi veya sadece susam tohumu olarak kullanabileceğiniz susamda hem demir hem protein bulunur. 100 gram susamda 14.6 gram demir mevcuttur.

BİTTER ÇİKOLATA 

Bitter çikolatanın (En az %70 kakao) 100 gramda 11 mg demir bulunur. Ayrıca bitter çikolatada yoğun miktarda magnezyum ve antioksidan vardır. Bitter çikolata kalp ve damar hastalıklarına karşı sizi korumaya yardımcıdır.

KİMYON

Kimyon az miktarlarda tüketildiği için demir alımında pek bir yararı olmaz. Ama antioksidan bakımından güçlü olan kimyon, iltihap önleyici olarak bilinir. Demir oranı olarak kimyonun 10 gramında 66.4 demir mevcuttur.

TAZE NANE

Taze nane salatalarda kullanılabilir, demlenip çay olarak içilebilir ve yemeğin yanında da istenirse yenebilir. Taze nanenin 100 gramında 8.48 mg demir  vardır.

TARÇIN

Tarçın içeriğinde yoğun miktarda demir barındırır. Tarçının 100 gramında 8.32 mg demir bulunmaktadır. Ayrıca tarçın sindirim sistemi bozukluğunda da etkilidir.

MERCİMEK

Mercimek tam bir protein kaynağıdır.  Mercimek içeriğindeki lifler sayesinde kolay sindirilir. 100 gram mercimekte 6.51 mg. demir vardır.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!