banner2

Cömertlik bunama belirtisi olabilir! Bu semptomlar Alzheimer ihtimalini güçlendiriyor!

Çoğu insan Alzheimer'ın en yaygın bir belirtisinin hafıza kaybının olduğunu bilir. Ancak bu hastalıkla ilgili başka uyarı zilleri de var. Kişinin davranışında çoğu insanın pek dikkat etmediği bazı küçük değişiklikler de Alzheimer başlangıcının işaretleri olabilir: Mesela maddi yönden fazlasıyla cömert olmaya başlamak.

Sağlık 05.10.2022, 09:55 05.10.2022, 10:21
Abone ol
Cömertlik bunama belirtisi olabilir! Bu semptomlar Alzheimer ihtimalini güçlendiriyor!

Kafa karışıklığı, olayları unutmak, nesnelerin ve kişilerin isimlerini hatırlayamamak, kişinin yolları karıştırması ve karar verememesi... Tüm bunlar Alzheimer hastalığının belirtileri. 

Halk arasında bunama olarak tanımlanan demans türlerinden biri olan Alzheimer hastalığı, zaman içinde gelişen beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak oluşuyor. 

Nörolojik bir hastalık olan Alzheimer varlığında beyin hücrelerinde kayıplar görülüyor. Hücre kayıplarına bağlı olarak beyin büzüşüp küçülüyor. Başlangıç döneminde basit unutkanlıklara yol açan hastalığın ilerlemesiyle birlikte kişi yavaş yavaş yakın geçmişe ait yaşananları unutuyor. 

Yukarda sayılan belirtilerin yanında bu hastalığın başka semptomları da var. Hem de bakıldığında Alzheimer ile ilgisizmiş gibi görünen. Onlardan biri de para ile ilgili. 

PARA KONUSUNDA GÖSTERİLEN CÖMERTLİK

Kişide yeni başlayan cömertlik Alzheimer belirtisidir. Yapılan bir araştırmaya göre, bir yaşlıda, yabancılara para verme isteği görünüyorsa, Alzheimer geliştirme riski daha yüksektir. Nöropsikoloji profesörü ve çalışmanın baş yazarı Duke Han'a göre, parayı yönetme zorluğu, hastalığın erken belirtilerinden biri olarak kabul edilir.

67 kişi üzerinde çalışan araştırmacılar, Onları çiftlere ayırdı ve aralarında 10 doları paylaşmalarını istedi. Başkalarına daha kolay para verenlerin zihinsel sağlıklarının daha kötü olduğu bulundu, yani Alzheimer geliştirme olasılıkları daha yüksekti.  İşte bu sebeple yaşlı insanların genellikle çevrimiçi dolandırıcılık kurbanı olma olasılığı daha yüksek. 

MİZAH ANLAYIŞINDAKİ DEĞİŞİKLİK 

Alheimer'in bir diğer belirtisi ise kişinin mizah anlayışındaki bir değişiklik. Şaka anlayışı kaba komediye dönmeye başlamışsa bu, hastalığın erken bir işareti olabilir.

KONTROLSÜZ SÖZ VE DAVRANIŞLAR

Yapılan araştırmalar, Alzheimer'lı kişinin beyin yapısı değiştikçe nasıl davranacağı ve ne söyleyeceği konusundaki kontrolünü kaybetmeye başlayabildiğini gösteriyor. İstemeden kaba davranan veya başkalarına uygunsuz bir şekilde dokunan kişiler bu hastalığa yakalanmış olabilir.

KÜFÜR ETMEYE BAŞLAMAK

Alzheimer'in hiç bilinmeyen belirtilerinden bir diğeri ise, küfür etmey ebaşlamak. Yapılan araştırmalara göre eskiden küfretmeyen bazı kişiler, bu hastalığa yakalandıktan sonra sık sık kötü söz söylemeye başlıyor. 

ARABA KULLANMA ŞEKLİNDE FARKLILIK

En son araştırmalara göre, özellikle araba park etme konusunda kişinin sürüş becerileri bozulduysa Alzheimer akla gelebilir. Hastalığın erken evrelerinde olanların daha yavaş araba kullanma ve sürüş davranışlarında gözle görülür değişiklikler gösterme olasılıkları daha yüksek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!