banner2

Cennet hurması yemenin tam zamanı! İşte tükenmeden stoklanması gereken 7 kış meyvesi

Soğuk kış aylarında pazar yerlerini gezerseniz harika meyvelerle karşılaşabilirsiniz. Cennet hurması onlardan sadece biri. C vitamini deposu olan bu meyve kış aylarında bolca alınıp stoklanabilir. Kışın kıymeti bilinmesi gereken ve imkan varsa yaz için depolanabilen 6 meyve daha var.

Sağlık 23.12.2022, 16:12
Abone ol
Cennet hurması yemenin tam zamanı! İşte tükenmeden stoklanması gereken 7 kış meyvesi

Meyve yemek, bağışıklık sisteminizi desteklemeye, lif alımınızı artırmaya ve hastalıklarla savaşan antioksidanlar üretimine yardımcı olabilir. Yaz meyveleri daha lezzetli gelebilir ancak kışın da pazar yerlerinde vitamin deposu meyveler var. 

İşte kış bitmeden tadını çıkarabileceğiniz ve imkan varsa stoklayabileceğiniz 7 sağlıklı kış meyvesi.

CENNET HURMASI

Cennet hurması sadece 31 kaloriye sahip. Günlük C vitamini değerinizin %18'ini karşılıyor. Bu da onu kışın en iyi süper gıdası yapıyor. Olgunlaşmamış hurmaları ısırırsanız, hoş olmayan ve acı bir tatla karşılaşırsınız, ancak olgunlaştıklarında tatlıdırlar ve neredeyse jöle benzeri bir dokuya sahiptirler.

ARMUT

Armut, kalp ve bağırsak sağlığınız için çok faydalıdır ve bir orta boy armut 5,5 gram lif içerir. Armut, 2.000 kalorilik bir diyette önerilen lif miktarının %20'sini verir.

GREYFURT

Sonbaharın sonlarından ilkbaharın başlarına kadar pazar yerlerinde görebileceğiniz greyfurt, günlük C vitamini ihtiyacınızın %98'ini ve günlük A vitamini ihtiyacınızın %79'unu içerir. Bu kış meyvesi oldukça besleyici olsa da, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız greyfurt ve suyunun yan etkilerine dikkat edin.

KIZILCIK

Kızılcık, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.
Kızılcık suyu içmek veya kızılcık takviyeleri almak, sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren yetişkin kadınlar arasında bir azalmaya yol açar. 

PORTAKAL

Portakallar, ünlerinin çoğunu günlük C vitamini ihtiyacının %100'ünden fazlasını sağlamasıyla alır. Portakalda bulunan flavonoid hesperidin kan basıncını düşürücü ve iltihap önleyici etkilere sahiptir. 

KİVİ

Kivi, C vitamini, lif ve K vitamini gibi besinlerle dolu lezzetli, tatlı ve sulu bir meyvedir. Kivi portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içerir. 

NAR

Araştırmacılar, nar suyunun antioksidan kaynağı olduğunu gösteriyor. Sekiz hafta boyunca her gün konsantre nar suyu içmek, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterolü olan kişilerde toplam kolesterol ve LDL-kolesterol düzeylerini önemli ölçüde azaltıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!