banner2

Canan Karatay, dinç kalmanın sırrını açıkladı! "Köy tereyağı yiyin, bol bol kavurma tüketin!"

Sağlıklı beslenmek kişinin dinç kalmasını sağlayan en önemli faktör. Yaptığı açıklamalarla yankı uyandıran Prof. Dr. Canan Karatay da bu noktada bazı önerilerde bulundu. Fındığın bolca tüketilmesi gerektiğini söyleyen Karatay, şekersiz olmak kaydıyla içilen çayın da insanı dinç tutacağını dile getiriyor.

Sağlık 02.10.2022, 23:18
Abone ol
Canan Karatay, dinç kalmanın sırrını açıkladı! "Köy tereyağı yiyin, bol bol kavurma tüketin!"

Dinç kalmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi gıdalar insanı daha dinç tutar? İşte cevaplar...

Sebze, meyve, tahıl ve et. Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı bu gıdalar insanı dinç tutma özelliğine sahip. Tabi bu gıdaların hazırlanma koşulları da çok önemli. 

Prof. Dr. Canan Karatay da ömrü uzatan ve insanı dinç tutan bazı besinler hakkında bilgi verdi. Balık tüketimine önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Karatay, balığın pişirilme şeklinin de çok önemli olduğunu vurguladı. 

HAMSİ YİYİN AMA KIZARTMADAN...

Karadeniz insanının bol bol yediği hamsinin asla kızartılmaması gerektiğini aktaran ünlü doktor, kızartmanın sağlık için tehlikeli olduğunu, kaserojendir riskler barındırdığını kaydetti.

KÖY TEREYAĞI MUTLAKA TÜKETİLMELİ

Her zaman doğal olan gıdaların tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Karatay, dinç kalmak için köy tereyağı tüketilmesini tavsiye ediyor. "Bu yağı sabah akşam yiyebilirsiniz. Sabah akşam eritip içebilirsiniz." diyen Prof. Dr. Canan Karatay'ın ısrarla yenmesi gerektiğini vurguladığı bir diğer yiyecek ise fındık. 

FINDIK KAN YAPAR, İNSANI ISITIR

Fındığın hem kan yaptığını, hem de insanı ısıttığını söyleyen doktor, bu kuruyemişin mineral, vitamin, karbonhidrat, omega3 deposu olduğunun altını çiziyor. 

ŞEKERSİZ ÇAY VE KAHVE İNSANI DİNÇ TUTAR

Prof. Dr. Canan Karatay'ın tavsiye ettiği bir diğer şey ise çay. Şekersiz olmak kaydı ile çayın bol bol içilebileceğinden bahseden ünlü doktora göre bu içecek insanı dinç tutuyor. İçinde en güçlü antioksidanı barındıran çay ve kahvenin mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

KAVURMAYI, YAĞI İLE BİRLİKTE TÜKETİN

Dinç kalmak için kavurmanın da yağı ile birlikte sıkça yenmesi gerektiğini söyleyen Karatay'a göre yumurta da mutlaka sarısı ile birlikte yenmeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!