banner2

Bu gıdalar kanı sulandırıyor! Kanda pıhtılaşmayı bu yiyeceklerle önleyebilirsiniz!

Vücudumuzda yaşanan sağlık sorunlarının sebebi genellikle kan dolaşımının normalden farklı olması. Böyle durumlarda doktorlar tarafından kan sulandıran ilaçlar tavsiye edilse de evlerde bulunan bazı gıdalarla da kanı sulandırmak mümkün. Peki hangi besin maddeleri bu görevi üstleniyor?

Sağlık 01.10.2022, 11:32
Abone ol
Bu gıdalar kanı sulandırıyor! Kanda pıhtılaşmayı bu yiyeceklerle önleyebilirsiniz!

Vücudumuzdaki kanın katılaşması, belirli tehlikeleri beraberinde getiriyor. Gün içinde tüketilecek olan gıdalarla kanı sulandırma imkanı ise var. 

ZEYTİNYAĞI

Bu noktada ilk akla gelen gıda maddedi ise zeytinyağı. Şifa deposu zeytinyağı, kanın incelmesinde önemli bir rol oynuyor. İçersindeki polifenol adlı madde, farklı şekillerde bölünerek kanın pıhtılaşmasını engelliyor ve yeniden düzeni sağlıyor.

SARIMSAK 

Çok eski ve köklü bir tedavi edici olarak bilinen sarımsak da, kan sulandırıcı besinlerden biri. Vücuttaki kan akışını rahatlatan sarımsak, kalp krizi ya da tansiyon gibi problemleri ortadan kaldırıyor.

ZERDEÇAL

Zerdeçal da, kötü kolesterolün kan damarlarında birikmesini önleme ve kanın katılaşmasına engel olma etkisi var. Yemeklerde de düzenli olarak kullanılması halinde uzmanlar için doğrudan kan sulandırıcı etki gösteriyor.

KIRMIZI TOZ BİBER

Tıpkı zerdeçal gibi toz kırmızı biber de etkili bir kan sulandırıcı işlevi görüyor. Kırmızı biber, içeriğinde bulunan kapsaisin adlı madde sayesinde kanda pıhtılaşmaya engel oluyor ve kan dolaşımını olumlu yönde düzenliyor.

ÜZÜM

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan üzüm de, tazesi ya da kurusuyla ara öğünlerde atıştırılabilecek kan sulandırıcı meyveler arasında yer alıyor. 

LİMON

Kanda pıhtılaşma sorununa karşı limon suyu da uzmanlar tarafından öneriliyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!