banner2

Bebek yiyeceklerini blender ile ezmeyin! Ek gıdaya geçişte anneler en çok bu hataları yapıyor!

Doğduktan sonra ilk 6 ay anne sütü ile beslenen bebekler, ek gıdaya geçişte farklı besinlerle karşılaşıyor. Anneler ise çocukları çok vitamin alsın diye bazen ufak tefek hatalar yapabiliyor. Ayına uygun gıdalar vermemek veya besinleri blender ile ezip bebeğe yedirmek bu hatalardan bazıları... İşte bu konuda en sık yapılan yanlışlar...

Sağlık 26.07.2022, 17:04
Abone ol
Bebek yiyeceklerini blender ile ezmeyin! Ek gıdaya geçişte anneler en çok bu hataları yapıyor!

Bebeklerde beslenme nasıl olmalı? Ek gıdaya geçişte bebeğe hangi yanlış besinler veriliyor? Bebe bisküvisi zararlı mı? Et suyu bebek beslenmesinde ne sıklıkta yer almalı? İşte cevaplar...

Anneler bebeklerinin doyup doymadığı konusunda çok büyük endişeler taşır. "Acaba sütüm yetiyor mu?" soruları, 6. aydan sonra "verdiğim ek gıdalar karnını doyuruyor mu?" ya doğru evrilmeye başlar. Aslında yapılması gereken, büyüklerin verdiği "şunu da yedir, bunu da ver" cümlelerine kulak tıkayıp doktor tavsiyesine uymak.

6 AYDAN ÖNCE İNEK SÜTÜ YOK

6 aydan önce inek sütüne başlanması, inek sütü alerjisine, buğday nişastası, un veya glüten intoleransına sebebiyet verebilir. Yine bal, portakal, mandalina gibi yüksek asitli meyveler ve patlıcan gibi sebzeler de alerjiye sebep olabilir.

Bebeklere ilk 4-6 ayda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğin emme gereksinimini azaltır. Anne sütünün yetersiz olduğu düşüncesi ile doktora danışmadan bebeğe mama vermeye başlamak bu dönemde yapılan en önemli beslenme hatalarından biri.

BEBEĞİN PORSİYONLARINI KÜÇÜK TUTUN

Annelerin yaptığı bir diğer hata bebeklerin porsiyonunu büyük tutmak. Bir bebeğin porsiyonu, erişkin bir insanın porsiyonunun neredeyse yarısından da azdır. Bu yüzden annelerin bebeklerini gereğinden fazla gıda için zorlamaması gerekir.

AZ VE SIK BESLEME YAPIN

Mide kapasiteleri küçük olan bebekler az ve sık beslenmeli. Bu yüzden bebeğin genel sağlığını korumak amacı ile tıka basa dolu tabaklar hazırlayıp bitirmeleri için ısrar etmemek lazım.

Çok sağlıklı, vitamin ve mineral deposu şeklinde adlandırılan bebek bisküvileri de hiçbir zaman öğün çeşidi olmamalı. Çünkü bu bisküviler, yüksek miktarda şeker ve yağ barındırır. 

ET SUYU DEĞİL ETİN KENDİSİNİ YEDİRİN

Bebeğinizin yemeklerinde kemik ve et suyu kullanmak faydalı olabilir ancak bu dönemde bebeğe etin kendisini vermek gerekir. Sebze çorbalarına kıyma veya küçük tavuk parçaları ilave edebilirsiniz.

YİYECEKLERİ BLENDER İLE EZMEYİN

Bebeklerin 9. aya girişte artık pütürlü gıdaya alışmış olması gerekir. Bebek buna ne kadar geç alışırsa o kadar çok yutma problemi görülür. 7. aydan itibaren bebek ek gıdaya geçtiğinde yiyeceklerin blenderdan geçirilmemesi gerekir. 

Bebek beslenmesine kahvaltı ayrı bir öneme sahip. Bunun eksikliği halinde çocukta dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve zihinsel performansta azalma ile karşılaşılabilir. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!