banner2

Bebeğinizi yanınızda yatırmayın! Anne baba ile yatmaya alışan çocuk, ileriki yıllarda gelişim problemleri yaşamaya başlar!

Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için onunla birlikte yatmak, ileriki dönemlerde bir alışkanlık haline gelebilir. Anne babadan ayrılmak istemesi zorlaşan bebeğin kişilik gelişimi zamanla olumsuz etkilenmeye başlar. Bu durumun önüne geçmek için ise uzmanların ebeveynlere bazı tavsiyeleri var.

Sağlık 08.10.2022, 17:04
Abone ol
Bebeğinizi yanınızda yatırmayın! Anne baba ile yatmaya alışan çocuk, ileriki yıllarda gelişim problemleri yaşamaya başlar!

Çocuklar birlikte uyumak doğru mu? Anne babasıyla yatan çocuk büyüyünce ne gibi kişilik problemleri yaşar? İşte cevaplar...

Emzirmek kolay olsun, altını almak pratik olsun, ağladığında susturmak kolay olsun diye yatağa alınan bebekler zamanla bu duruma alışır. Kendi yatağını tanımayan ve burayı güvende hissetmeyen bebek, anne babasının yatağından başka yerde uyumak istemez. 

ANNE BABASIYLA YATMAYA ALIŞAN ÇOCUK İLERİDE ZORLUK YAŞAR

Bu durum ilk başta size sevgi dolu bir ihtiyaç gibi gelse de zamanla hem anne baba hem de çocuğun gelişimi açısından sıkıntılar baş göstermeye başlar. Ebeveynleriyle aynı yatakta uyuyan çocuk onlardan duygusal olarak da ayrılamaz. Bu durum çocuğun ilerleyen hayatında yeni bir ortamda kendini bir birey olarak kabul ettirmesi zorlaşır. 

ÇOCUĞU ODASINA ALIŞTIRMAK İÇİN NE YAPMAK LAZIM?

  • Öncelikle sabırlı olmak gerekiyor. Çocuğunuzun odasında vakit geçirmesini sağlayarak işe başlayabilirsiniz. Birlikte oyun oynayacaksanız yer seçiminiz mutlaka çocuğunuzun odasından yana olsun. 
  • Odasında düzeltilebilecek kısımları çocuğunuzdan fikir alarak ve çocuğunuzla birlikte düzeltin. 
  • Onunla uykuya dalmadan önce sohbet edebilir ya da masal okuyabilirsiniz. Bu duruma alıştıktan sonra yanına uzanmak yerine yanına oturabilir, onun uykuya dalmasını bekleyebilirsiniz. 
  • Kısa bir süre için çocuğunuz uyuyana kadar yanına yatabilir, çocuğunuz uykuya daldıktan sonra kendi yatağınıza geçebilirsiniz. 

UYKUDAN KALKIP YANINIZA GELİRSE GERİ GÖTÜRÜN

Bu arada uykusundan uyanıp yanınıza gelen çocuğunuzu, yatağınıza yatırmak yerine odasına ya da yatağına geri götürmelisiniz. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!