Alkalen fosfataz (ALP) nedir? Alkalen fosfataz yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

Karaciğer fonksiyonlarında herhangi bir sorunun teşhis edilmesinde önemli bir rolü olan ALP değerleri kan testi ile saptanır. Peki, Alkalen fosfataz (ALP) nedir? Alkalen fosfataz yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Sağlık 12.08.2022, 12:09 12.08.2022, 12:37
Abone ol
Alkalen fosfataz (ALP) nedir? Alkalen fosfataz yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

Siroz, hepatit, kolesistit, safra kesesinde taş ve kanser gibi durumlar görülebilen Alkalen fosfataz (ALP) nedir? Alkalen fosfataz yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? İşte detaylar...

ALKALEN FOSFOTAZ NEDİR?

ALP olarak da bilinen alkalen fosfataz, vücudun kas- iskelet sisteminde ve sindirim sisteminde yoğun olarak bulunan bir enzimdir. Önemli biyokimyasal reaksiyonların geliştirilmesinden sorumludur. Kemik dokusu ve safra yollarında, hücre ortamının alkali halde olduğu yerlerde fosfor iyonunun metabolizma olaylarında görevlidir. ALP enzimi, birçok maddenin safra yoluyla vücuttan atılmasından kemiklerin kalsiyum ve fosfor minerallinin depolanmasına kadar çeşitli biyolojik olaylarda rol oynar.

ALP YÜKSEKLİĞİ VE DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

Kan testinde ortaya çıkan alkalen fosfataz testi, bazı durumlarda yükselebilir. Kemik kırılması, gebelik, safra kesesi taşı, kemik hastalıkları, karaciğerde meydana gelen hastalıklar, D vitamini eksikliği, enfeksiyonlar, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, paraitiroid bezi hastalıkları, çocuklarda büyüme ve gelişme ALP yüksekliğine neden olabilmektedir. ALP yüksekliğinin belirtileri ise şunlardır:

  • Kilo kaybı
  • Hazımsızlık
  • Kabızlık
  • Sarılık
  • Kaşıntı
  • Bulantı ve kusma
  • Kemik veya karın ağrısı
  • Hareketlerde kısıtlılık
  • Kemiklerde eğilme ve şekil bozuklukları

ALP değerleri 40 IU/ ml arasında olduğu zaman bir düşüklükten söz edilebilir. ALP düşüklüğünün nedenleri arasında; B12 vitamini eksikliği, kansızlık, tiroid hormonu yetersizliği, D ve B vitaminin fazla alınması, beslenme bozuklukları, skorbüt hastalığı, çölyak hastalığı, persiniyoz anemi gibi durumlar sayılabilir.

DEĞERLERİ KAÇ OLMALIDIR?

ALP değerleri yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Yetişkinlerde olması gereken ALP değer aralıkları 25 ila 100 U/L iken, çocuklarda bu değer 350 U/L veya 350 U/ L'den daha düşük olmalıdır. Bebeklerde ise olması değer aralıkları aylara göre değişim göstermektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!