banner2

Sıfır kilometre araç satışlarına inceleme! Bakanlık 13 distribütörden bilgi ve belge talep etti

Son dakika haberleri... Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründe stokçuluk ve haksız fiyat artışlarına karşı inceleme başlattı. Eylül ayından bu yana satılan 260 bin araç mercek altına alındı. 13 distribütör ve 257 bayiiden satış sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi talep edildi.

Otomobil 27.01.2023, 09:01 27.01.2023, 09:47
Abone ol
Sıfır kilometre araç satışlarına inceleme! Bakanlık 13 distribütörden bilgi ve belge talep etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründeki stokçuluk iddialarının yanı sıra haksız fiyat artışlarına karşı harekete geçti.

260 BİN ARAÇ MERCEK ALTINDA

Geçen yıl Eylül ayından bu yana satılan 260 bin araç mercek altına alındı. 13 distribütör ve 257 bayiiden satış sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi istendi. Ayrıca, 260 bin alıcıya da ulaşılarak satın aldıkları araçlar için elden ödeme yapıp, yapmadıkları, zorunlu aksesuar satın almaya zorlanıp zorlanmadıkları gibi bilgiler talep edildi.

AKSESUR BEDELİ SORULDU

Aksesuar bedelinin elden mi yoksa banka üzerinden mi yapıldığı soruldu. Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret 'vergi kaçakçılığı' sayıldı. Liste fiyatları üzerindeki ödemeler ve tahsilat yöntemi hakkında bilgi talep edildi. Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret vergi kaçakçılığı olarak nitelendirilecek. 

USULSÜZLÜK TESPİT EDİLİRSE CEZA UYGULANACAK

İnceleme işlemi sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edilirse ilgili bayi ve distribütörlere cezai işlem uygulanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!