banner2

Milli otomobil  TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım! Çekilişe katılanlara sürpriz! İşte başvuru sayfası...

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'dan meraklılarını heyecanlandıracak bir açıklama yapıldı. TOGG'un resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'Trumore' adlı mobil uygulamayı indirip çekilişe katılanların TOGG için ön sipariş verme hakkı kazanacağı belirtildi. 

Otomobil 21.01.2023, 21:18 21.01.2023, 21:35
Abone ol
Milli otomobil  TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım! Çekilişe katılanlara sürpriz! İşte başvuru sayfası...

Son teknolojiyle donatılan TOGG modelleri, eşleştirilen akıllı telefonlarla sürekli iletişim halinde olacak. İnternete bağlı olacak TOGG, akıllı telefonlarla uzaktan kontrol edilebilecek. TOGG için hazırlanan mobil uygulama düzenlenen çekilişte hak kazanan isimleri bir sürpriz bekliyor. İşte, TOGG çekiliş başvuru sayfası...

TOGG ÖN SİPARİŞ NE ZAMAN?

Yüzde 100 elektrik sistemiyle çalışacak olan yerli otomobili TOGG, ekosisteminde önemli bir rolü olan mobil uygulaması 'Trumore' ile ilgili heyecanlandıran bir paylaşım yapıldı. 

TOGG tarafından ön sipariş detayı ile ilgili yapılan paylaşım:

VATANDAŞLAR DENEYİM MERKEZİNDE TOGG'U İNCELEYEBİLECEK 

TOGG'un C-SUV modelini yakından görüp denemek isteyenler deneyim merkezlerinde aracın dijital ekranlarını ve kokpit bölümünü de inceleyebilecek. 

TOGG'un ilk deneyim merkezi ise İstanbul'da açıldı. Gayretepe'deki Zorlu AVM'de meydan katında kurulan alanda, araçla ilgili bilgilerde paylaşılıyor.

TOGG'UN ELEKTRİK MALİYETİ BELLİ OLDU

Deneme merkezinde aracın menzil ve harcama bilgilerine ilişkin hesaplama da yapılabilirken, TOGG ile İstanbul'dan İzmir'e 306 TL maliyetle gidilebileceği bilgisi gelenlere aktarıldı. 

Aynı mesafenin benzinli araçla maliyetinin ise 1020 TL olduğu belirtildi.

BİR İSTASYONDA 3 BİN ARAÇ SARJ EDİLEBİLECEK 

Türkiye'nin ilk yerli elektrikli otomobili için altyapı çalışmaları da sürerken şarj etmek için gerekli olan şarj istasyonları yurt genelinde kurulacak.

TOGG, Trugo ile 1500 hızlı şarj istasyonu çalışmaları sürüyor. Araç ve nüfus yoğunluğunun çok olduğu bölgelerde 25 kilometrede bir istasyon kurulma kararı alınırken daha seyrek olan yerlerde ise 50 kilometre yarıçapı baz alınarak istasyon kurulumu yapılacak.Kurulan istasyonlarda ise 2 soket yer alacak. Yani bir istasyonda 3 bin araç aynı anda şarj edilebilecek.

APARTMANLARDA SARJ İSTASYONU OLABİLECEK 

Bugün itibarıyla ülke genelinde toplam 4 bini aşkın şarj istasyonu bulunuyor. Özel kullanımda olan şarj istasyonlarının çoğu AC (22 kWh-normal şarj) konumunda bulunuyor.

Yasal düzenleme kapsamında site ve AVM'lerin otoparkında zorunlu olarak kullanılan şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması için apartmanlara da izin verilecek.

Apartmanlarda şarj istasyonu kurulabilmesi için oy birliğine ihtiyaç duyuluyor. TOGG araçlarla birlikte yapılacak olan düzenlemeler kapsamında, çoğunluğun kararına bakılarak apartmanlara istasyon kurulumu yapılabilecek.

TOGG'UN AÇILIMI NEDİR? TOGG'UN SAHİBİ KİM, ORTAKLARI KİMLER?

TOGG'un açılımı 'Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'dur.

TOGG; Anadolu Grubu (yüzde 19), BMC (yüzde 19), Kök Grubu (yüzde 19), Turkcell (yüzde 19), Zorlu Holding (yüzde 19) ve TOBB (yüzde 5) şirketlerinin 2018 yılında bir araya gelmesiyle kuruldu.

TOGG'un sahibi; Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) firmalarından oluşan ortak girişim grubudur.

TOGG NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK? TOGG FABRİKASI NEREDE?

TOGG'un fabrikası Bursa'nın Gemlik fabrikasında yer alıyor. İnşasına 2020 yılında başlanan fabrika 2022 yılında tamamlandı, yapımı için 22 milyar TL harcandı.

TOGG, 29 Ekim 2022 tarihinde seri üretime başladı ve 2023 Mart ayında satışa çıkacak.

TOGG'un gövde tasarım çalışması İtalyan tasarım şirketi Pininfarina ile birlikte yapıldı.

TOGG NASIL SATIN ALINIR?

TOGG'un satışı sadece internet üzerinden yapılacak. Bayilik modeliyle satışa çıkması durumunda TOGG'un satış fiyatına yüzde 7-8'lik ek maliyet getirmesi dolayısıyla bayilerde satış yapılmayacak. Satış modeli olarak Tesla firmasının stratejisi örnek alındı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!