banner2

Dünya'nın en büyük otomobil üreticisi üretimi durdurdu! Bu marka araçlara büyük zam geliyor!

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, Japonya’daki fabrikalarındaki üretim durdurmalarını uzattığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, kesintilerin "Covid-19'un yeniden yayılması ve Japonya'daki sıkı lojistik şartlar nedeniyle Güney Doğu Asya'daki tedarikçilerdeki sorunlardan" kaynaklandığı belirtildi.

Otomobil 14.12.2021, 17:06
Abone ol
Dünya'nın en büyük otomobil üreticisi üretimi durdurdu! Bu marka araçlara büyük zam geliyor!

Dünya'nın en büyük otomotiv şirketleri arasında yer alan Toyota, tedarik zinciri sorunlarının etkisini hissetmeye devam ettiği için Japonya'daki bazı fabrikalarında üretim durmalarını uzatacağını açıkladı.

Toyota, Güney Doğu Asya'daki bileşen fabrikalarının Covid-19 salgını sebebiyle aksamalarla karşılaştığını söyledi.

Otomotiv üretim devi Toyota, geçtiğimiz hafta tedarik zincirindeki kesinti ve Covid-19 nedeniyle Japonya’daki iki fabrikasında üretimi durdurduğunu açıklamıştı. 

14 BİN ARAÇ ÜRETİM KAYBI

Şirket, son duraklamalardan kaynaklanan üretim kaybının Aralık ayında toplam 14 bin araç olacağını söylerken, Land Cruiser ve Lexus üretiminin gecikmelerden etkileneceğini vurguladı.

Toyota, kesintilerin "Covid-19'un yeniden yayılması ve Japonya'daki sıkı lojistik şartlar nedeniyle Güney Doğu Asya'daki tedarikçilerdeki sorunlardan" kaynaklandığını söyledi.

Bununla birlikte şirket, 31 Mart'ta sona eren yıl için yıllık küresel üretim hedefine bağlı kalmayı hedeflediğini de söylerken, "9 milyon adet üretimine bağlı kalmak istiyoruz ancak durumu yakından takip edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

KÜRESEL ÜRETİM TAHMİNİ DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Ağustos ayında Japon otomobil üreticisi, çip sıkıntısı nedeniyle küresel üretim tahminini düşürdüğünü açıklamıştı.

Toyota'nın General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW ve Renault gibi rakipleri de yeterli yarı iletken sağlamak için mücadele ederken üretimi kısmak zorunda kaldıklarını duyurmuşlardı.

PİYASALARDA HİSSEDİLECEK

Öte yandan bu durdurma kararının mevcut piyasadaki 2. el ve Toyota markalı araçlara  da yansıyacağı ve fiyatların yükseleceği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!