banner2

Uzman isimden kritik 48 saat uyarısı! O deprem hattında sıkışma var

Düzce'de meydana gelen ve başta İstanbul olmak üzere çevre illerden de hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından uzman isimlerden uyarılar geliyor. Deprem Uzmanı Serkan İçelli, bu konuda ilk 48 saatin çok kritik olduğunun altını çizerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Gündem 23.11.2022, 21:07
Abone ol
Uzman isimden kritik 48 saat uyarısı! O deprem hattında sıkışma var

Maden Jeolojisi Yer Bilimleri ve Deprem Uzmanı Serkan İçelli, Düzce depreminin beklenen İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceğinin ilk 48 saatte anlaşılabileceğini söyledi.

MARMARA'DA BÜYÜK DEPREMİ ETKİLER Mİ?

Serkan İçelli Düzce depremiyle ilgili yaptığı değerlendirmede bu depremin beklenen İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceğinin ilk 48 saat içerisinde yapılacak gözlemlerle anlaşılabileceğini ifade ederek, "Bugün bir deprem yaşadık, bu deprem saat 04.08' de Düzce ilinde 10.6 kilometre derinlikte gerçekleşti. Deprem 6 büyüklüğünde meydana geldi. Bu deprem birçok ilde hissedildi. İnsanların aklına ' Marmara'da gerçekleşecek olan büyük deprem etkilendi mi?' Sorusu geldi."

İLK 48 SAAT ÖNEMLİ! 6.2 ENERJİ POTANSİYELİ VAR

"Bu tetikleme mekanizmasının çalışması için yaklaşık 48 saat gözlemlememiz gerekiyor, bölgedeki lokasyonu takip etmemiz gerekiyor. Gözlemlerden sonra kesin bir cevap verebiliriz. Şuan sansasyonel haberler dolanabilir, bunlara kulak asamayınız. Benim kişisel görüşüm Marmara ve Kumburgaz havzaları kendi başlarına deprem üretebilecek potansiyeldeler. Havzalarda ortama 5.8 ve 6.2 enerji potansiyeli var ve bu bölgeler herhangi bir tetiklemeye ihtiyaç duymayacaklardır. Bu depremin haritasını 19 Ağustos tarihinde gösterdik. Hangi kırıkta hangi yırtılmanın olacağını, depremin büyüklüğüne kadar verdik" dedi.

İçelli, Hendek ile Gölçük arasında enerji sıkışması olduğunu dikkat çekerek, "Marmara denizindeki gerçekleşecek olan depremi tetiklemesine etkisi olmamasına rağmen Kuzey Anadolu fay hattı üzerindeki depremlerin batıya doğru kaçtığını da varsayarsak Hendek ile Gölcük arasında bir şıkıma var. Bu sıkışma Düzce depremiyle birlikte kontrol etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

BU DEPREM SİVAS'TA OLSAYDI NE OLURDU?

İçelli, Düzce'de yaşanan depremin Sivas'ta gerçekleşmesi halinde önemli ölçüde yıkım gerçekleşeceğini vurgulayarak, "Sivas ve diğer illerde herhangi bir tetikleme olmayacaktır. Ama bugünkü deprem Sivas'ta veya da yakın merkezli bir yerde olsaydı çok can kaybımız olurdu ve enkaz altından çok vatandaş çıkarmış olurduk. Çünkü 1999'da Düzce'de birçok bina yıkıldı ve yerine yenileri yapıldı, şehir tekrardan kuruldu. Sivas'ta herhangi bir yenileme durumu yok. Binalar eski ve hala güçlendirilmedi. Buna benzer bir deprem yaşarsak bizim için hiç iyi olmayacak" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!