banner2

Türkiye-İsveç-Finlandiya görüşmeleriyle ilgili ABD'den ilk yorum! 'Kendi aranızda anlaşın'

ABD; İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelere ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelere müdahil olmadıklarını, anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Gündem 27.01.2023, 23:30 27.01.2023, 23:59
Abone ol
Türkiye-İsveç-Finlandiya görüşmeleriyle ilgili ABD'den ilk yorum! 'Kendi aranızda anlaşın'

İsveç'teki Kur'an-ı Kerim provokasyonunun ardından Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik süreci kapsamında iki ülkeyle yürüttüğü üçlü mekanizma toplantısını ertelemesiyle ilgili olarak  ABD'den ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamada, ABD'nin İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelere müdahil olmadığı, anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında çözülmesi gerektiği aktarıldı. 

"ÜÇ ÜLKE KENDİ ARASINDA ÇÖZSÜN"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelere müdahil olmadıklarını, anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında çözülmesi gerektiğini ifade etti. 

"NATO ÜYELİKLERİ KONUSUNDA ENDİŞELERİNİN FARKINDAYIZ"

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri konusundaki endişelerinin farkında olduklarını söyleyen John  Kirby, iki ülkenin NATO'ya üyeliklerini güçlü bir biçimde desteklediklerini ancak diğer taraftan Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında halledilmesi gerektiğini belirtti. 

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TOPLANTI ERTLENDİ

İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e yapılan alçak saldrının ardından Ankara'nın talebi üzerine Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü mekanizma toplantısı ertelenmişti. Bir sonraki toplantının Şubat ayında Brüksel’de yapılması planlanıyordu.

İsveç Başbakanı Kristersson, ülkesinin NATO üyeliği konusunda işleyen bir diyaloğa geri dönmek istediklerini ifade ederek "Bu olmazsa İsveç'in NATO'ya katılması zorlaşacak, bunun da İsveç güvenliği için sonuçları olacak" diyerek endişesini dile getirmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!