banner2

Taliban'la cesurca röportaj yaparak gündem olmuştu! O kadının akıbeti belli oldu

Afganistan'da kontrolünü ele geçiren Taliban'ın bir yetkilisi ile röportaj gerçekleştiren ve bu röportajla birlikte tüm dünyada gündem olmayı başaran Beheshta Arghand isimli Afgan kadın sunucunun, kendini güvende hissetmediği için ülkeyi terk ettiği ortaya çıktı.

Gündem 30.08.2021, 10:47 30.08.2021, 11:29
Abone ol
Taliban'la cesurca röportaj yaparak gündem olmuştu! O kadının akıbeti belli oldu

Dünya, 20 yıl sonra Afganistan'ın yeniden kontrolünü ele geçiren Taliban'ı konuşuyor. 10 gün içinde başkent Kabil ve diğer pek çok kritik noktayı ele geçiren Taliban, artık Afganistan'ın mutlak hakimi konumunda. Taliban yönetimi altında Afganistan'da özellikle kadınları nasıl gelişmeler beklediği ise en merak edilen soruların başında geliyor.

TALİBAN'DAN EZBER BOZAN ADIMLAR

Hemen her açıklamasında ılımlı mesajlar vererek 'değiştik' vurgusu yapan Taliban geçtiğimiz haftalarda ezber bozan bir adım atmış, Beheshta Arghand isimli Afgan kadın sunucunun programına bir Taliban yetkilisi konuk olmuştu. 2004 yılında Afganistan'da kurulan TOLO News kanalında yayınlanan bu program kısa sürede dünyanın farklı noktalarında manşet olmuş ve Arghand'ı kısa süre içerisinde meşhur bir gazeteci haline getirmişti.

Arghand bu röportajdan kısa süre sonra bir Taliban suikast girişiminden sağ kurtulan aktivist Malala Yousafzai ile bir söyleşi yapmıştı. Ancak Arghand, Taliban'ın verdiği tüm ılımlı mesajlara rağmen kendisini güvende hissetmedi.

Afgan kadın röportaj

'TALİBAN'DAN KORKUYORUM'

CNN International'da yer alan habere göre, sunucu ülkeyi terk etti. CNN ekibine açıklamalarda bulunan Arghand, "Ülkeyi terk ettim çünkü milyonlarca insan gibi ben de Taliban'dan korkuyorum" dedi. Söz konusu mülakat ile ilgili de konuşan sunucu, "Bunu Afgan kadınlar için yaptım" ifadesinde bulundu.

Yousafzai ile röportaj yaptıktan iki gün sonra Arghand ülkeden ayrılmak için girişimlerde bulundu ve salı günü, birkaç aile üyesiyle birlikte Katar Hava Kuvvetleri'ne ait tahliye uçuşuna bindi. Taliban'ın sözlerini tutması durumunda ülkesine geri dönebileceğini belirten Arghand "Taliban söylediklerini uygular ve durum düzelirse ülkeme geri döneceğim ve ülkem için, halkım için çalışacağım" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!