banner2

Taksilerde rezerve uygulaması nedir? Taksi rezerve ne demek, nasıl yapılır?

Taksilerde yer alacak olan akıllı tepe lambaları merak konusu oldu. Özellikle, Taksilerde rezerve uygulaması nedir? Taksiler rezerve mi edilecek? soruları araştırılıyor.

Gündem 26.01.2023, 12:13 26.01.2023, 13:07
Abone ol
Taksilerde rezerve uygulaması nedir? Taksi rezerve ne demek, nasıl yapılır?

Taksilere rezerve uygulaması gündemde. Bu uyuglama ile özelikle büyük şehirlere çok faydalı olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulacak olan 'Taksi Taşımacılığında Kullanılan Tepe Lambası Düzenlenmesi Teklifi' şayet kabul edilirse 3 ay içerisinde tüm taksilerde akıllı tepe lambaları yer alacak. Peki, Taksilerde rezerve uygulaması nedir? Taksi rezerve ne demek, nasıl yapılır?  

TAKSİLERDE REZERVE UYGULAMASI NEDİR?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği taksi rezerve uygulaması bugün netlik kazandı. Taksilere rezerve uygulaması geliyor. İBB'nin "Taksi Taşımacılığında Kullanılan Tepe Lambası Düzenlenmesi Teklifi" bugün UKOME toplantısında istişare  edilecek. Teklif şayet kabul edilirse İstanbul'daki taksilerde taksimetrelere bağlı olan akıllı tepe lambaları olacak. Lambalarda araçta yolcu varsa 'dolu' yolcu yoksa 'boş' yazacak. Taksiciler yolcu almaya gidiyor ise lambalarda 'rezerve' yazısı yer alacak . Bu durumda uygulama sonucunda taksilerde 'yolcu seçme, yolcu almama' gibi yaşanan sorunların ortadan kaldırılması planlıyor. Bu lambalar yolcu ve taksici arasında iletişim kurmak amacıyla kullanılacak. Lambalarda araçta yolcu varsa 'dolu', yolcu yoksa 'boş', yolcu almaya gidiyor ise lambalarda 'rezerve' yazısı yazacak. Aynı şekilde değişim saati gelen taksilerde ise 'rezerve' yazısını kullanacak. Böylelikle uygulama sonucunda taksilerde 'yolcu seçme, yolcu almama' gibi yaşanan sorunların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Bunun yanı sıra sürücü ve yolcu güvenliği içinde taksilerde panik butonları yer alacak. Buton kullanıldığında tepe lambasında 'S.O.S' yani yardım çağrısı verilecek. Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ise gündeme gelecek teklifi destekleyeceklerini belirtirken taksicilerde uygulamanın kendilerine fayda sağlayacağını belirtti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!