banner2

Son Dakika! Türkiye'den Yunanistan'ın Meis NAVTEX'ine jet yanıt!

Gelen son dakika haberine göre Yunanistan'ın Türk kıta sahanlığı içerisindeki Meis Adası'na yakın bölgede tatbikat için yayınladığı NAVTEX'e Türkiye'den yanıt geldi.

Gündem 11.11.2021, 12:56 11.11.2021, 14:05
Abone ol
Son Dakika! Türkiye'den Yunanistan'ın Meis NAVTEX'ine jet yanıt!

Yunanistan Türk kıta sahanlığı içindeki Meis Adası civarındaki tatbikat için NAVTEX ilan etmişti. Yunanistan'ın bu NAVTEX ilanına Ankara'dan yanıt geldi. Türkeş'in açıklamaları şöyle:

''Yunanistan Türk kıta sahanlığı içerisindeki Meis Adası'na yakın bölgede tatbikat için NAVTEX yayınladı. Türkiye de bölgede tatbikat yapamayacağı mesajı vererek aynı şekilde karşı NAVTEX yayınladı. Deniz Kuvvetleri tarafından yayınlanan NAVTEX mesajında, "Yunanistan, Meis Adası'nın 1947 tarihli Paris Anlaşması'yla belirlenen gayri askeri statüsünü ihlal edilmiştir." vurgusu yapıldı. Ege'de bu adım atılırken Doğu Akdeniz'de de bir gelişme vardı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 'Kıbrıs Cumhuriyeti' ifadesi geçen bir NAVTEX yayınladı. Türkiye de aynı şekilde bir NAVTEX ile yanıt verdi. Mesajda "GKRY'nin NAVTEX duyuruyla kanunsuz iddiaları meşrulaştırma çabaları geçersiz. Türkiye tarafından kabul edilmemiştir, edilmeyecektir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!