Son dakika: Milyonlarca insanı ilgilendiriyor! Yasa teklifinde sona gelindi

AK Parti'nin hali hazırda hazırlıklarını yürüttüğü ve MHP ile istişarelerde bulunduğu  60 maddeden oluşacak Dezenformasyonla mücadele yasa teklifinde sona gelindi. Son değerlendirmelerin ardından yasa teklifi Meclis'in onayına sunulacak.

Gündem 10.05.2022, 18:11 10.05.2022, 18:21
Abone ol
Son dakika: Milyonlarca insanı ilgilendiriyor! Yasa teklifinde sona gelindi

AK Parti ve MHP'nin sosyal medyadaki deformasyon içerikli ve yalan paylaşımlarla mücadele için taslağını hazırladığı Dezenformasyonla mücadele yasa teklifi son halini aldı. MHP ile yapılacak istişarelerin ardından teklif Meclis'e sunulacak ve TBMM'de kabul edilmesinin ardından yasalaşacak.

Yalan haberleri yayanlara karşı cezai yaptırım öngören teklifle, sosyal medya şirket temsilcilerinin daha etkin sorumluluk alması hedefleniyor. 

"Bataklık gibi içine düşeni yutup yok edecek tehditleri de içinde barındırıyor"

KAPSAMLI İSTİŞARELER YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya ağlarının barındırdığı tehlikelere dikkati çekerek şunları kaydetmişti;

"Sosyal medya sağladığı kolaylıklar yanında, doğru, kararında ve bilinçli kullanılmazsa adeta bir bataklık gibi içine düşeni yutup yok edecek tehditleri de içinde barındırıyor. Hukuki alt yapıdan yoksum sosyal medyanın yol açacağı sorunlar bu konudaki tereddüt ve endişelerin çok üzerindedir. En kısa sürede gereken düzenlemeleri hayata geçireceğiz."

Konuyla ilgili yoğun bir mesai yürütüldü. AK Parti'nin yetkili kurullarında kapsamlı istişareler yapıldı. Hazırlanan taslakla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da bilgi verildi.

YASA TEKLİFİNDE NELER OLACAK?

Dezenformasyonla mücadele yasasıyla, özel hayatın dokunulmazlığına ve kişisel verilerin korunmasına hukuki zemin kazandırılacak. 

Sosyal medyada yalan ve yanıltıcı haberleri yayanlara Türk Ceza Kanunu'nda ilk kez yaptırım getirilecek.

Sosyal medya şirketlerinin temsilcilerinin 'tüzel kişi' yerine 'gerçek kişi' olması sağlanacak. İnternet haberciliği yasal altyapıya kavuşturulacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!