banner2

Son dakika: Bakan Bozdağ'dan seccade tepkisi: Başörtüsüne de 1 metrelik kumaş demişti

Son dakika haberleri... Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığının anayasal hakkı olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'nun seccade üzerindeki fotoğrafı ile ilgili konuşan Bakan Bozdağ, 'Daha önce de başörtüsü ile ilgili 1 metrelik kumaş demişti.' şeklinde konuştu ve İYİ Parti İstanbul İlçe Başkanlığına yönelik saldırı ile ilgili açıklamasında Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Gündem 01.04.2023, 13:30 01.04.2023, 19:28
Abone ol

Son dakika haberleri... Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Diyarbakır'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığı, Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seccade üzerindeki fotoğrafı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki sözleri hakkında konuştu.

Bakan Bozdağ'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

'ADAY OLMAK ERDOĞAN'IN ANAYASAL HAKKI'

"14 Mayıs 2023'te yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde Cumhurbaşkanı'nın aday olması anayasal hakkıdır. Bunun önünde herhangi bir anayasal veya kanuni engel bulunmamaktadır. Bunun aksini iddia edenler iddialarını ve gerekçelerini Yüksek Seçim Kurulu'na sundular. Yüksek Seçim Kurulu'da nihayetinde Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığının anayasal olduğunu ve adaylığına engel herhangi bir durum bulunmadığını çok açık, net bir şekilde ifade etti ve adaylığını kesinleştirdi. YSK'nın kararı anayasa ve yasalarımıza uygun doğru bir karardır. Anayasamızın 79. maddesine göre YSK'nın verdiği kararlar kesin kararlardır.

'ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞIMAK BEYHUDE BİR ÇABA'

Bu kararlara karşı Anayasa Mahkemesi dahil başka bir merciye başvurulamaz. Bu başvuru yasağı bireysel başvuruyu da kapsamaktadır. Herhangi bir şekil ve suretle YSK kararları ne Anayasa Mahkemesi'ne ne de diğer yargı mercilerinden herhangi birine taşınabilir. Geçmişte bunu deniyenler olmuş ve Anayasa Mahkemesi çok net bir şekilde yetkisizlik nedeniyle bu başvuruları reddetmiştir. İşin doğrusu anayasadaki bu açık yoruma imkan vermeyen hükümlere, Anayasa Mahkememizin daha önce verdiği bu konudaki açık, net ve tartışmasız kararını bile bile reddedileceğini bile bile bu konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımak beyhude bir gayrettir, beyhude bir çabadır.

'DAHA ÖNCE DE BAŞÖRTÜSÜNE 1 METREKARELİK KUMAŞ DEMİŞTİ'

(Kılıçdaroğlu'na Seccade tepkisi) Namaz müminin miracıdır. Namazın kılındığı seccadenin üzerine ayakkabı ile basmak dini sembollerimize çok büyük saygısızlıktır. Kemal Bey'in bu yaptığı da bizi şaşırtmadı. Daha önce de başörtüsü ile ilgili 1 metrelik kumaş demişti. Bu zihniyet CHP zihniyetinin ta kendisidir. Bu zihniyette helalleşme diye bir dönem açılmıştı ama değişen bir durum yok. Seccadeye ayakkabı bile basan bir mücahide şahit olduk. Bu tür eleştirileri yaptığımızda da siyasi istismar yapılıyor diyor. Burada istismarı yapan oruç tutmadığı halde iftara giden, Cuma Vakti namaz kılmadığı halde cami cami gezenlerdir.

'AKŞENER'İ CUMHURBAŞKANIMIZDAN ÖZÜR DİLEMEYE ÇAĞIRIYORUM'

(İYİ Parti binasına isabet eden kurşun) İYİ Parti'nin binasına yapılan saldırı dün kınadık. Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Kolluk kuvvetlerimiz şüpheliyi gözaltına aldı. Olayın sıcağı sıcağına Sayın Akşener ve liderler olayı biliyorlarmış gibi açıklamalar yaptı. Hem Sayın Cumhurbaşkanımızı hem de partimizi hedef gösteren açıklamalar yaptılar. Bunlar kabul edilebilir değil. Zanna göre hareket etmek siyasi parti başkanlarına yakışmaz. Sayın Akşener ve liderler ortaya çıkan hakikat karşısında utanmışlardır. Akşener'i ben Sayın Cumhurbaşkanımızdan özür dilemeye çağırıyorum."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!