Mehmetçik Kuzey Irak'ta 400 teröristi çembere aldı! 3 stratejik hedef ortaya çıktı

TSK'nın Kuzey Irak'a yönelik operasyonu devam ediyor. Metina, Zap, Avaşin-Basyan'da kritik tepeleri ele geçiren komandolar, bölgedeki 400 teröristi çembere aldı. Uzmanlar, Pençe-Kilit Operasyonu'nun 3 stratejik hedefini açıkladı.

Gündem 20.04.2022, 08:36

Türk askerinin Kuzey Irak'ın Zap, Avaşin- Basyan ve Metina bölgelerine yönelik düzenlediği operasyon tüm hızıyla devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde teröristlerin kullandığı sığınak ve mağaralarda arama tarama faaliyetlerine başlayan Mehmetçiğin, 26 PKK'lı teröristi etkisiz hale getirdiğini bildirdi.

KİLİT NOKTA ZAP VADİSİ

Kandil'in Türkiye sınırına en yakın noktada olan ve arazi yapısı nedeniyle kilit noktadaki Zap Vadisi'nde operasyonlara ağırlık verildi. Kandil ve Haftanin'de saldırı eğitimi alan teröristlerin Türkiye topraklarına sızma amacıyla kullandığı Ertuş, Karker, Ore, Dereluk, Çemço ve Şeladize bölgesinde bordo bereliler ve komandolar stratejik öneme sahip tepeleri tuttu.

400 TERÖRİST KISTIRILDI

Kritik bölgedeki hakim tepelere yerleştirilen bordo bereliler ve özel eğitimli komandolar, teröristlere göz açtırmıyor. Mehmetçik, teröristlerin kaçış yerlerini kontrol altında tutuyor. Yüzlerce doğal mağara ile derin vadilerin yer aldığı Zap Vadisi'nde gizlendiği belirlenen aralarında sözde yönetici konumunda olan 400 civarında terörist havadan İHA, SİHA ve ATAK helikopterlerinin de desteği ile çembere alındı.

BAKAN AKAR: ÇÖKÜŞ BAŞLADI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı Pençe Kilit Operasyonu ile terör yuvalarının kilitlerinin tek tek parçalandığını belirterek "Terör örgütünde çöküş hızlanmış ve elebaşları tarafından da terör örgütünün yaşadığı dağılma, çöküş açıkça ifade edilmeye başlanmıştır. 40 yıldır ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, halkımızı bu terör belasından kurtarmakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.

3 STRATEJİK HEDEF

Sabah gazetesine konuşan terör uzmanları Pençe-Kilit Operasyonu'nun 3 stratejik hedefi olduğunu ifade etti. Operasyonun merkezi, terör örgütü elebaşlarının ağırlıklı olarak bulunduğu Zap. 3 stratejik hedef terör örgütünün yuvalandığı Sincar ve çevresini de kontrol altına almak, petrol ve doğalgaz boru hatlarının geçtiği yerlerde güvenlik koridoru oluşturarak sabotaj eylemlerine karşı önlem almak, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sızma ve içerdeki terörist gruplarla buluşmaları engellemek olarak sıralandı.

HARKUK VE METİNA'DAN KAÇAN TERÖRİSTLER BURAYA YERLEŞTİ

Sözde elebaşlarının da içinde bulunduğu Hakurk ve Metina'dan kaçan teröristler burada yerleşti. Zap'ın tamamen kontrol altına alınmasıyla Kuzey Irak'tan Türkiye'ye girişte kullanılan tek yer de kapatılarak terör örgütünün psikolojisinin tamamen bozulması amaçlanıyor. Böylece Mehmetçik, yurt içinde teröristleri abluka altında tutarken, sınır ötesinde de can damarlarını kestiği örgütün 'bahar' planlarını suya düşürecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!