Yandex Metrica

Sitede Ara

Yargıtay'dan emsal karar! 16 milyon emekliyi yakından ilgilendiriyor

Yargıtay'dan emsal karar! 16 milyon emekliyi yakından ilgilendiriyor

Yargıtay, emekli maaşı ile kredi borcu ödemeyi taahhüt eden emeklileri ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Kararda, emekli maaşıyla kredi taksitlerinin ödenmesi durumunda, bu ödemelerin geri istenemeyeceği belirtildi. Yargıtay'ın kararında, davacının emekli maaşının, mal varlığının bir parçası olarak kabul edildiği vurgulandı.

Gündem

05.05.2024, 06:06

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, "Emekli maaşından belli bir süre kredi ödemesi yapılmasından sonra bu kesintiye itiraz eden müşteri, kesintiyi durduran bankadan önceki tahsilatları isteyemez" açıklamasında bulundu.

Davacıların avukatı, İçtihat Bülteni'nde yer alan bilgilere dayanarak, müvekkillerinin emekli maaş hesaplarını bulunduğu bankadan kredi kullandıklarını, ancak bankanın maaş hesaplarına bloke koyarak ödemeleri tahsil ettiğini, ayrıca promosyon ve diğer haklardan faydalandırmadığını iddia etti. Bu durumun kesintiler yüzünden geçim sıkıntısına neden olduğunu ileri sürerek hesaplarındaki blokajın kaldırılmasını, kesintilerin durdurulmasını ve ayrıca dava tarihine kadar hesaplarından yapılan kesintilerin bankadan geri alınmasını talep etti. Davalıların avukatı ise davayı reddetmeyi savundu.

İlk Derece Mahkemesi, davacının kullandığı kredi için emekli maaşından kesinti yapılmasına izin verdiği ve bu doğrultuda virman talimatı verdiği hususunu dikkate alarak, sözleşmedeki bu hükmün haksız şart olmadığına hükmetti. Ayrıca, taksitlerin emekli maaşından düşülmesini kabul etmenin ardından bu durumu sonradan iptal etmenin dürüstlük kuralıyla uyumlu olmadığına karar verdi ve davanın reddine hükmetti. Bu karara karşı, davacının vekili süresi içinde istinaf başvurusunda bulundu.

Başıboş köpek terörü! Saldırının adresi bu sefer Adana: 5 yaşındaki çocuk komada! Başıboş köpek terörü! Saldırının adresi bu sefer Adana: 5 yaşındaki... Haberi Görüntüle

BÖLGE MAHKEMESİNİN KARARINI BOZDU

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, Bölge Adliye Mahkemesinin kararını bozdu. Bozma ilamında şu ifadelere yer verildi:

“İlk derece mahkemesince davanın reddine yönelik verilen karar usul ve yasaya, Dairemizin yerleşmiş uygulamalarına uygun olup, bir isabetsizlik bulunmadığından, bölge adliye mahkemesince yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir”

Bölge Adliye Mahkemesi, önceki gerekçeyi tekrar ederek direnme kararı verdi. Bu kararın ardından davalı vekili, direnme kararına karşı süresi içinde temyiz başvurusunda bulundu. Böylece dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun gündemine taşındı.

İstanbul'da bayrak değişimi: Ejder Batur Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü oldu: 'Görevimiz şehri depreme hazırlamak' İstanbul'da bayrak değişimi: Ejder Batur Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği... Haberi Görüntüle

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, temyiz incelemesi sonucunda bölge adliye mahkemesinin kararını bozdu. Bozma ilamında şu şekilde açıklamalarda bulundu;

"Emekli maaşından başka bir gelirinin olmadığı yönündeki genel kabulden dolayı zayıf tarafı daha da zayıf hâle getirmeme saiki ile korunan tüketicinin, kendi iradesi ile imzaladığı kredi sözleşmesi çerçevesinde kavuştuğu ve sosyo-ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda harcadığı meblağı yine emekli maaşı ile ödemek zorunda olduğunu bilebilecek durumdayken, çekeceği kredinin ödeneceği ihtimalini banka gözünde kuvvetlendirir şekilde emekli maaşını mal varlığının bir parçası olarak gösterdiği, bu inançla hareket eden bankanın davacıya birden çok kez kredi tahsis ettiği, davacının başka bir yolla taksit ödemesinde bulunmadığı, en başından beri ödeme yöntemi olarak tercih ettiği virman usulüyle kredi taksitlerinin her ay düzenli tahsil edilmesine itiraz etmediği ve dava açmakla davacının bu yöndeki iradesinin ortadan kalktığını gören banka tarafından bu usulle yapılan tahsilâta son verildiği gözetildiğinde söz konusu kesintilerin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla iptalinin ve bu talebin kabulüyle bağlantılı olarak da kesilen bedellerin iadesinin istenmesi hakkın kötüye kullanılması teşkil eder ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 2'nci maddesi gereğince iyi niyetle uyuşmadığından hukuk düzeni tarafından korunmamalıdır."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading