banner2

Mayın tehlikesine karşı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan açıklama: Boğazlarda sorun yok

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında mayın var mı? Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Ukrayna’daki vatandaşlarımızın ve tüm sivillerin bölgeden güvenli bir şekilde tahliyesi için gemi dahil her türlü desteği sağlayabileceğimizi başlangıçtan itibaren ifade ettik. İlaveten gemilerimizin giderken insani yardım malzemesi götürmesi de planlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Gündem 16.04.2022, 02:22
Abone ol
Mayın tehlikesine karşı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan açıklama: Boğazlarda sorun yok

Türkiye'yi Ukrayna-Rusya savaşına çekmek isteyen bir güç mayınları çıpalarından çıkararak Karadeniz'e salmış ve sürüklenen mayınlar geçtiğimiz ay İstanbul Boğazı'nda görülmüştü. TSK ise gerek mayın arama ve taram gemileri gerek su altı savunma (SAS) timleriyle boğazlarda mayın avına çıkmıştı.

UKRAYNA'DAKİ TAHLİYELER

İHA'nın haberine göre, 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde düzenlenen ‘Kayseri Uçak Fabrikası Kitabı Tanıtım Etkinliği’ açılışında konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Ukrayna’daki vatandaşlarımızın ve tüm sivillerin bölgeden güvenli bir şekilde tahliyesi için gemi dahil her türlü desteği sağlayabileceğimizi başlangıçtan itibaren ifade ettik. İlaveten gemilerimizin giderken insani yardım malzemesi götürmesi de planlanmıştır” dedi.

"Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne daima saygılı olduğumuzu ifade ediyoruz” ifadesini kullanan Akar, daha fazla can kaybı yaşanmaması ve bir an önce huzur ve istikrarın temini için acilen ateşkes ilan edilmesinin önemine vurgu yaptı.

"HER SEVİYEDE MUHATAPLARIMIZLA TEMASLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ"

Ukrayna'daki Türklerle birlikte diğer sivillerin de tahliyesine yönelik çalışmalara da değinen Akar'ın açıklamaları şöyle:

"Ukrayna’daki vatandaşlarımızın ve tüm sivillerin bölgeden güvenli bir şekilde tahliyesi için gemi dahil her türlü desteği sağlayabileceğimizi başlangıçtan itibaren ifade ettik. İlaveten gemilerimizin giderken insani yardım malzemesi götürmesi de planlanmıştır.

Diğer taraftan Ukrayna’da bulunan A400M uçaklarımız ile ticari gemilerimizin de Türkiye’ye bir an önce emniyetle intikalleri için koordinasyonumuzu ilgili makamlarla sürdürüyoruz. Bu faaliyetlerden sorumlu Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanları ve karargahları ile her seviyede muhataplarımızla temaslarımızı sürdürüyoruz."

"SÜRÜKLENEN MAYINLARLA İLGİLİ GEREKEN TEDBİRLERİ ALDIK"

İstanbul Boğazı açıklarında etkisiz hale getirilen mayınlara ilişkin de değerlendirmede bulunan Akar, şu ifadeleri kullandı:

"Bölgedeki istikrarın sürdürülebilmesi ve herhangi bir tırmanmaya sebebiyet vermemek için mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız, İHA’larımız, helikopterlerimiz ve diğer unsurlarımızla sürüklenen mayınlarla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Mücadelemizi aralıksız sürdürüyoruz. Şu anda boğazlarımızda, oradaki deniz trafiğinde hiçbir sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik çeşitli iddialar mevcut. Tüm ihtimalleri değerlendirerek konuyu hassasiyetle inceliyor, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Elde yeterli somut veri olmadan herhangi bir hüküm verilemeyeceğini belirtmek istiyorum. Bu konuda üzerimize düşen her türlü gayreti bugüne kadar gösterdik. Gayretlerimiz, bundan sonra da devam edecek."

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!