Yandex Metrica

Küresel ısınma dünyaya hakim oldu! Rekor sıcaklıklar

Küresel ısınma dünyaya hakim oldu! Rekor sıcaklıklar

Kürrsel ısınma tüm dünyayı etkisi altına almışken, iklimlerde meydana gelen değişiklikler endişeleri de beraberinde getiriyor.

Gündem

23.01.2024, 17:50

İklimler değişiyor, dünya küresel ısınmaya teslim oluyor

SICAKLIK GÖSTERGELERİ REKOR KIRIYOR

Küresel ısınma ve beraberindeki iklim değişikliği günlük hayatı da etkiliyor. TRT HABER'den Buse Şimşek ve Naz İrem Üstündağ'ın >haberine göre, Rusya'nın başkenti Moskova'da sıcaklık rekor kırarken, İsveç'in bazı bölgeleri ve Finlandiya'da ise 1914 yılından bu tarafa kadar görülen en yüksek sıcaklıklar kayda geçti. Kuzey Amerika da yükselen sıcaklıklardan  nasibini aldı. İklim değişikliği, küresel ortalama sıcaklıklarının yükselmesine neden oluyor. Bu da kuraklık, düzensiz ve aşırı yağış gibi hava olaylarının sıklık ve şiddetini artırıyor. Doğal afetler kaçınılmaz hale geliyor.

İklim değişikliğinin tetiklediği felaketlerin başında da orman yangınları geliyor. Çevreciler, orman yangınlarının etkisini azaltmak için ağaç dikme çağrısı yapıyor. İklim değişikliği ile mücadele bilim insanlarına göre küresel çapta ele alınması gereken bir durum. Ancak bireyler de kişisel çabaları ile bu sürece destek olabilir. Bu çabaların başında da doğaya karşı duyarlı olmak geliyor.

İstanbullular dikkat! Haliç Köprüsü Kadıköy yönü trafiğe kapatılacak: Bakın kaç gün sürecek İstanbullular dikkat! Haliç Köprüsü Kadıköy yönü trafiğe kapatılacak: Bakın kaç... Haberi Görüntüle

SICAKLIK ORTALAMASI ARTIYOR

Küresel ısınma nedeniyle ortalama sıcaklık artıyor. Sıcaklığın artmasına bağlı olarak buz kütleleri eriyor. Böyle olunca deniz seviyesi de yükseliyor. Veriler 1900'ün başından bu yana deniz seviyesinde düzenli artış yaşandığını ortaya koyuyor.

Küresel ısınmanın tetiklediği iklim değişikliği gıda ve besin kaynaklarında da düzensizliğe neden oluyor. Sıcaklıkların yükselmesi, su kıtlığı, toprak erozyonu, bitki örtüsü kaybı ve orman yangınlarında artışa yol açıyor.

Uzmanların da belirttiği  gibi yenilenebilir enerjiye yönelmek hayati önem taşıyor. Su kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmalara da hız verilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading