banner2

Kur’an-ı Kerim saldırılarına karşı ortak bildirge! 'Müslümanlar haklarını ferasetle savunmayı sürdürecekler'

Dünya Müslüman Dini Liderler Toplantısı'na 70 ülkenin din adamları katıldı. Çevrimiçi yapılan toplantının sonuç bildirgesinde "Müslümanların, sistematik tahrikler ve saldırılar karşısında asla hukuk dışı yollara başvurmayacakları; haklarını, inançlarını ve evrensel değerlerini basiret ve ferasetle savunmayı sürdürecekleri" belirtildi.

Gündem 25.01.2023, 21:19 25.01.2023, 22:07
Abone ol
Kur’an-ı Kerim saldırılarına karşı ortak bildirge! 'Müslümanlar haklarını ferasetle savunmayı sürdürecekler'

Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının davetiyle 70 ülkeden 130 katılımcıyla, İsveç ve Hollanda'da Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırıların ardından çevrim içi gerçekleştirilen "Dünya Müslüman Dini Liderler Toplantısı"nın 7 maddelik sonuç bildirgesindeki maddeleri açıkladı. 

"BU TAVRI LANETLİYORUZ"

Ali Erbaş, Kur'an-ı Kerim'e iki ülkedeki saldırının, inanca, hukuka ve evrensel değerlere karşı işlenmiş bir insanlık suçu olduğunu vurgulayarak, "Bu menfur tavrı şiddetle reddediyor ve lanetliyoruz. Söz konusu insanlık dışı eyleme müsaade edilmesi, hatta polis nezaretinde gerçekleştirilmesi ise utanç verici bir sorumsuzluktur." dedi.

"DEMOKRASİ İDDİASI İKİ YÜZLÜLÜK"

Bir dinin kutsal kitabına saldıracak kadar saygısız ve pervasız bir zihniyetin varlığının insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi değerlerden ne kadar uzaklaşıldığının açık göstergesi olduğunun altını çizen Diyanet İşleri Başkanı, "İnançlara ve kutsallara saldırıların sıradan hale geldiği bir yerde özgürlük söylemi ve demokrasi iddiasının iki yüzlülük ve çifte standarttan başka bir şey olmadığı açıktır." diye konuştu.

"MÜSLÜMANLAR HAYRET VE ENDİŞEYLE TAKİP EDİYOR"

Diyanet İşleri Başkanı, bazı Avrupa ülkelerinin son zamanlarda temel insan hakları ve özgürlükler alanında yaşadığı çelişkilerin ve travmaların kaygı verici olduğuna dikkat çekerek söz ve eylemlerle sürekli Müslümanları hedef alan ve İslam'ın aydınlık yüzünü karalamaya çalışan birtakım unsurların öne çıktığını ifade etti. Müslümanların inançlarını, kutsallarını ve ibadet mekanlarını hedef alan ırkçı saldırıların günden güne arttığının altını çizen Erbaş, "Tüm bunlar Müslümanlar tarafından hayret ve endişeyle takip edilmektedir." dedi.

"KURAN-KERİM BÜTÜN İNSANLIĞIN KİTABIDIR"

İslam'ın bütün insanlar için can, mal, akıl, nesil ve din özgürlüğünü temin eden barış ve merhamet dini olduğuna işaret eden Erbaş, sözlerine şu şekilde devam etti; 

"Kur'an-ı Kerim getirdiği ilkelerle dünyada huzur ve barışı, adaleti, temel hak ve hürriyetlerin dokunulmazlığını öğreten kutsal bir kitaptır. Dolayısıyla Müslümanlar, dünyadaki herkesin onurlu, özgür ve insanca bir hayat yaşama hakkını savunmayı ve bu uğurda çalışmayı, inançlarının gereği bir sorumluluk olarak görmektedirler. Böyle bir inanca düşmanlık yapmak, şüphesiz insanlığın müşterek ve aydınlık geleceğine yapılmış bir suikasttır. Zira Kur'an-ı Kerim bütün insanların kitabıdır.İslam'a ve Müslümanlara yönelik düşmanca tavırların, ardında kirli çıkar ilişkileri ve ırkçılık barındıran ciddi bir insan hakları sorununudur. Yetkililerin, bu sorunu çözmek yerine duyarsız kalması, siyasi malzeme olarak kullanması ve düşmanca tavırları desteklemeyi tercih etmesi tam bir akıl tutulmasıdır. Zira bu çirkin ve ikiyüzlü politika, bulunduğu coğrafyanın barış ve huzurunu da olumsuz etkileyecek, bir arada yaşama imkanını da gölgeleyecektir." 

"TEPKİ GÖSTERMEK İNSANLIK VAZİFESİDİR"

Kur'an'a karşı yapılan saygısızlığa tepki gösteren farklı inanç ve düşünce mensuplarının varlığının takdire şayan olduğunu ifade eden Erbaş, Avrupa'da hukuka ve insan haklarına inanan, inanca saygıyı ve toplumsal barışı önemseyen tüm insanların İslam düşmanlığı endüstrisine karşı tepki göstermesi ve inisiyatif alması gerektiğini söyledi. Erbaş, "İnsana ve inanca değer veren tüm din ve inanç mensuplarının aynı şekilde tepki göstermesi bir insanlık vazifesidir. Aksi halde söz konuşu kişi, grup ve kurumlar, Müslümanlar ve tüm dünya halkları nezdinde inandırıcılığını yitireceklerdir. İnsani değerleri ve ahlaki erdemleri hiçe sayan, İslam'a ve Müslümanlara karşı düşmanlıktan vazgeçmeyen sorunlu zihniyetle mücadelede geç kalınırsa saldırılar artacaktır.Dünyadaki tüm Müslümanların İslam'a ve kutsal değerlerine saldırılara karşı hep birlikte hareket edeceğiz." dedi.

"MÜSLÜMANLAR HAKLARINI BASİRET VE FERASETLE SÜRDÜRECEKELER"

Diyanet İşleri Ali Erbaş, şunları kaydetti: "Müslümanlar, her zaman ve her yerde İslam'ın hak ve adalet anlayışını, sevgi ve barış yüklü ilkelerini, Kur'an-ı Kerim'in esenlik dolu mesajlarını, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (s.a.s.) çağlar üstü örnekliğini ve üstün ahlaki vasıflarını tebliğ ve temsil etmeye, söz konusu değerleri insanlığa sunmak için özveriyle fedakarlıkla işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerdir. Birtakım sistematik tahrikler ve saldırılar karşısında asla hukuk dışı yollara başvurmayacak; haklarını, inançlarını ve evrensel değerlerini basiret ve ferasetle savunmayı sürdüreceklerdir. İnanıyoruz ki insaf, vicdan, hukuk galip gelecek, iyilik ve barış kazanacaktır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!