İsveçli uzmandan Türkiye'nin NATO vetosu yorumu: Kaybedecek bir şeyleri yok

İsveç Savunma Araştırma Ajansı (FOI) Orta Doğu Analisti Aron Lund, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini veto etmesini değerlendirdi. İsveçli bir TV kanalına açıklamalarda bulunan Lund, dikkat çeken ifadeler kullandı.

Gündem 20.05.2022, 18:45 20.05.2022, 18:50
Abone ol
İsveçli uzmandan Türkiye'nin NATO vetosu yorumu: Kaybedecek bir şeyleri yok

İsveç Savunma Araştırma Ajansı (FOI) Orta Doğu Analisti Aron Lund, İsveç devlet televizyonu SVT'ye, İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin veto hakkını kullanmasını değerlendirdi.

"NATO'NUN EN BÜYÜK İKİNCİ ASKERİ GÜCÜNE SAHİP"

Türkiye'nin NATO'da önemli bir ülke olduğunu aktaran Lund, "NATO'nun en büyük ikinci askeri gücüne ve Karadeniz'de önemli bir jeostratejik konuma sahip olan Türkiye, ittifakın en önemli üyelerinden biridir.

İsveç ve Finlandiya'yı NATO üyesi olarak görmek isteyen ülkeler yaptırımlar ve çeşitli diplomatik baskılar yapabilirler. Ancak Türkiye için bunun pek bir anlamı yok. Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini reddetmekle kaybedecek bir şeyi yok" ifadelerini kullandı.

Lund, bu yönde siyasi irade olsa bile İsveç'ten kırmızı bültenle talep edilen kişilerin iade edilmesine yargının izin vermesinin zor olduğunu savundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!