banner2

İsmail Demir duyurdu! İstanbul fırkateynine yerli HSS

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen İstif (İ) sınıfı fırkateynlerin yerli hava savunma sistemleriyle (HSS) donatılacağını duyurdu.

Gündem 26.03.2023, 01:25
Abone ol
İsmail Demir duyurdu! İstanbul fırkateynine yerli HSS

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, katıldığı bir programda İstif (İ) sınıfı fırkateynler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ROKETSAN ÜRETECEK

Yerli savunma sanayi tarafından milli imkanlarla geliştirilen İstif sınıfı fırkateynlerde kullanılacak hava savunma füzelerinin Türkiye'de geliştirileceğini belirten Demir, "MİLGEM’lerimiz sınıf atlayarak devreye girecekler. ROKETSAN üretimi hava savunma sistemlerini İ sınıfı fırkateynlerimize yerleştireceğiz" dedi. 

MİDLAS İLE DAHA GÜÇLÜ

Demir, ABD tarafından gizli ambargo uygulanarak verilmeyen Dikey Atım Sistemi'nin de yerli olarak geliştirilen versiyonunun İstif sınıfı fırkateynlerine entegre edileceğini söyledi. 

Sayılı ülkeler tarafından geliştirilebilen Dikey Atım Sistemi ROKETSAN tarafından yerlileştirildi. "MİDLAS Dikey Atım Sistemi" ve "HİSAR" hava savunma füzelerine ek olarak İstif sınıfı fırkateynlerde "GÖKDENİZ 35 mm Yakın Hava Savunma Sistemi"nin (YHSS) kullanılması planlanıyor.

TCG İSTANBUL GÜN SAYIYOR

İstif sınıfı fırkateynlerden ilki olan TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni denize indirilerek yerli sistemlerle donatılmaya başlamıştı. İlk milli fırkateynin bu yıl içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!