İlk adım atıldı! Bakanlıktan 84 milyon vatandaşa şeker ve ayçiçek yağı müjdesi

Enflasyon ve fiyat artışlarını fırsat bilen zincir marketler stokçuluk faaliyetlerine devam ediyor. Buna karşın Hazine ve Maliye Bakanlığı böyle bir davranış içerisine girenlere karşı harekete geçti ve denetimlerini hızlandırdı.

Gündem 26.04.2022, 12:21 26.04.2022, 16:27
Abone ol
İlk adım atıldı! Bakanlıktan 84 milyon vatandaşa şeker ve ayçiçek yağı müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ülke genelinde devam etmekte olan fahiş fiyatlara ve stokçuluk faaliyetlerine karşı detaylı eylem ve denetim planı hazırladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, denetim planları doğrultusunda faaliyet alanları ile ciro büyüklükleri dikkate alınarak risk analiz sistemleri sonuçlarına göre belirlenen gıda, otomotiv, yağ, gübre, şeker, inşaat malzemeleri, tütün ürünleri, sıvı yakıt, demir-çelik, tahıl, kahve ve canlı kümes hayvanları toptan ticareti gibi 30’a yakın sektörde faaliyet gösteren mükelleflerin ilgili adreslerinde saha denetimi yapıldı.

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ ARTACAK

Açıklamaya göre, temel ihtiyaç ürünlerinde KDV oran indirimleri başta olmak üzere vatandaşların alım güçlerini artırmak adına alınan kararların etkinliğini azaltacak yönde uygulamalar yapan firmalar tespit edilerek, vergi kayıp kaçağının önüne geçmek amacıyla denetimler artırıldı. Gıda sektörüne yönelik denetimlerde, tedarik zincirleri dikkate alınarak ürünlerde üretim yerinden nihai tüketicilere ulaşma aşamasına kadar arz–talep dengesiyle uyuşmayacak şekilde spekülatif fiyat artışının olup olmadığına özellikle bakıldı.

DENETİMLER HIZLA DEVAM EDECEK

Bakanlıktan yapılan açıklamada, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi konusunda da gerekli tedbirleri alındığı vurgulanırken, 81 ilde yapılan denetim ve incelemelere devam edildiği bildirildi. Açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’nin duyurduğu ‘Enflasyonla Mücadele Timi’nin Fahiş Fiyat artışlarına karşı denetimlerini sürdürdüğü belirtilerek, “Fahiş Fiyat artışlarına karşı mücadele ve denetimler ilerleyen günlerde de devam edilecek” mesajı verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!