banner2

İletişim Başkanlığı depremle ilgili yalanları açıkladı! 16-17 Şubat Dezenformasyon Bülteni yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı provokasyona geçit vermiyor. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, depremlerle ilgili 16-17 Şubat Dezenformasyon Bülteni'ni yayımladı.

Gündem 18.02.2023, 12:25 18.02.2023, 13:38
Abone ol
İletişim Başkanlığı depremle ilgili yalanları açıkladı! 16-17 Şubat Dezenformasyon Bülteni yayımlandı

Asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye tek yürek olmuş yaralarını sarmaya çalışırken provokatörler ise yalan haberlerle algı yönetimine devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, depremlerle ilgili 16-17 Şubat Dezenformasyon Bülteni'ni yayımladı.

Dezenformasyon Bülteninde, "Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 310 milyon lira şahsi bağış yaptı", "Afet bölgesindeki yardım dağıtımında Suriyelilere öncelik veriliyor", "Kızılhaç Federasyonu, Türkiye'ye deprem yardımı yapmadı", "Cenazeler kimsesizler mezarlığına gömülüyor" ve "Afet bölgesine gönderilen yardım tırları engelleniyor" iddialarına yer verildi.

'ALİ ERBAŞ 310 MİLYON LİRA ŞAHSİ BAĞIŞ YAPTI'

Bazı sosyal medya hesaplarında yer alan, "Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 310 milyon lira şahsi bağış yaptığı" iddiasının gerçeği yansıtmadığı bildirilen bültende, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, cuma namazı sonrasında depremden etkilenen iller için yardım çağrısında bulunduğu, vatandaşların yoğun ilgisiyle toplanan nakdi yardımın 310 milyon liraya ulaştığı belirtildi.

"Türkiye Tek Yürek" adlı yardım programına telefonla bağlanan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın, toplanan bu 310 milyon liralık nakdi yardımı AFAD'a bağış olarak aktardığı kaydedilen bültende, Erbaş'ın bu bağışın toplanan yardım parası olduğunu özellikle belirttiği, kendi adına ise 3 maaşını bağışladığı ifade edildi.

'SURİYELİLERE ÖNCELİK VERİLİYOR' İDDİASI

Depremle ilgili Dezenformasyon Bülteni'nde sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Afet bölgesindeki yardım dağıtımında Suriyelilere öncelik veriliyor" iddiasının asılsız olduğu belirtildi. Bölgeye gönderilen, barınma, gıda gibi yardımlara yer verildi. Bültende, bölgedeki yardımlar konusunda kimseye öncelik tanınmadığı, depremden etkilenen tüm afetzedelere yardım ulaştırma faaliyetlerinin devam ettiği vurgulandı.

'KIZILHAÇ FEDERASYONU DEPREM YARDIMI YAPMADI' İDDİASI

Sosyal medyada paylaşılan, "Kızılhaç Federasyonu Türkiye'ye deprem yardımı yapmadı" iddiasının asılsız olduğu belirtilirken luslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonunun (IFRC), 7 Şubat'ta depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye için 70 milyon frank değerinde acil uluslararası yardım başvurusu başlattığı, daha sonra bu rakamı 200 milyon franga çıkarttığı bildirildi.

IFRC'nin, 16 Şubat'ta ise uluslararası acil yardım çağrısının 200 milyondan 650 milyon İsviçre frangı"na çıkarıldığı bildirilieken şu ifadeler kullanıldı:

Federasyon için toplanan bağışlar Kızılay'a aktarılmakta ve Kızılay'ın deprem kapsamındaki yardım faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

'CENAZELER KİMSESİZLER MEZARLIĞINA GÖMÜLÜYOR' İDDİASI

Bazı basın yayın organlarında yer alan, "Cenazeler kimsesizler mezarlığına gömülüyor" iddiasının asılsız olduğu belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:

Depremden etkilenen afet bölgelerinde hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti, titiz bir şekilde yapılmakta ve naaşları yakınlarına ivedi şekilde teslim edilmektedir. Arama kurtarma çalışmalarında ulaşılan ve kimlik tespiti yapılamayan cenazeler için teşhise elverişli fotoğraf çekilmekte, parmak izi ve DNA örneği alındıktan sonra cenazeye bir numara verilerek kayıt altına alınmaktadır. Cenazeler, defin ruhsatı düzenlenmesi, cenazenin defnedildiği yer ve mezarlığın bu numarayla ilişkilendirilerek tutanakla kayıt altına alınmasının ardından defnedilmektedir.

'YARDIM TIRLARI ENGELLENİYOR' İDDİASI

Dezenformasyon Bülteni'nde "Afet bölgesine gönderilen yardım tırları engelleniyor" iddiası da yalanlandı ve depremler nedeniyle bölgeye giden yardımların, koordinasyon içinde afetzedelere ulaştırıldığı belirtildi. Bölgedeki akut dönemin bitmesinden dolayı bölgeye yardım taşıyan araçların depolara yönlendirildiği hatırlatılırken şu ifadelere yer verildi:

Depolarda toplanan yardımlar, AFAD eliyle koordineli bir şekilde dağıtılmaktadır. Bu uygulamadaki amaç 'engelleme' değil, afetzedelerin ihtiyacına göre ve daha düzenli yardım sağlarken bölgedeki yardım aracı karmaşasının önüne geçmektir. 'Engelleme' iddiaları tamamen asılsızdır.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!