banner2

FETÖ'nün Zaman Gazetesi yazarlarının hapis cezaları belli oldu!

FETÖ'nün gazetesi olarak bilinen Zaman gazetesinin eski yazarlarından olan Mümtazer Türköne, Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Ahmet Turan Alkan'ın cezalarına karar verdi. 3 sanığa 2'şer yıl 6 ay ceza verilirken, bir sanığa se 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Gündem 28.11.2022, 14:14 28.11.2022, 15:11
Abone ol
FETÖ'nün Zaman Gazetesi yazarlarının hapis cezaları belli oldu!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmaya tkapatılan Zaman gazetesi eski yazarlarından Mümtazer Türköne, Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Ahmet Turan Alkan katıldı.

SANIKLAR BERAATLERİNİ TALEP ETTİ

Sanık Ali Bulaç savunmasında defalarca yargılandığını ifade ederek, "Darbe öncesinde darbeye karşı yazılar yazdım. Darbeye yardım eden biri darbeye karşı durmaz ve yazılar yazmaz. Benim bu örgüte yardım etmem ve sempati duymam hayatın olağan akışına aykırıdır. Suçsuzum beraatimi talep ediyorum" dedi. Sanık Şahin Alpay ise savunmasında, "15 Temmuz darbe girişimini lanetliyorum. Bu nedenle de Zaman Gazetesi'nde yazarlık yaptığım için de pişmanım. Örgüt üyeliği suçundan bana karşı yöneltilen suçlar için elle tutulur delil yoktur. Hakkımda beraat kararı vermenizi bekliyorum" ifadelerini kullandı. Tutuksuz sanık Mümtazer Türköne bu davanın 6 yıldır sürdüğünü söyleyerek, "Her şey konuşuldu söylendi. Sanırım söylenmeyen bir şey kalmadı. Benim 4 yıl 2 ay hapis yatmama sebep olan suçlar sadece gazete makaleleri. Delil olarak gazetelerde atılan başlıklar gösteriliyor. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Diğer arkadaşlardan farklı olarak 2.5 yıl daha hapis yattım. Bunun nedeni ise pişmanlık belirtisi göstermemem olarak belirtildi. Buna da açıklık getireyim pişmanlık duyacağım herhangi bir şey yapmadım. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu. Sanık Ahmet Turan Alkan ise " Bu davalar nedeniyle sosyal hayatımda sıkıntılar çektim. Beraat kararını vermenizi bekliyorum" dedi. Sanık avukatları da müvekkillerinin beraatını talep etti.

3 SANIĞA 2 YIL 6 AY, BİR SANIĞA 3 YIL 9 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Ahmet Turan'a "Örgüte üye olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 2'şer yıl 6'şar ay hapis cezası verdi. Heyet Mümtazer Türköne de aynı suçtan 3 yıl 9 ay hapis cezasına hükmetti. Mahkeme, firari sanık Mehmet Özdemir'in dosyasının ayrılmasına ve yakalama emrinin devamına karar verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!