banner2

FETÖ'cü memurlar itiraf etti: Yemin ettirip soruları verdiler

FETÖ'nün sınav usulsüzlüklerine yönelik operasyonda 2013 KPSS sorularının sızdırılmasıyla ilgili geçen hafta gözaltına alınan 17 kişiden 7’si itirafçı oldu. FETÖ üyesi T.E. örgütün verdiği sorularla Enerji Bakanlığı’na girdiğini söyledi ve “Çalıntı soruları, abdest aldırıp, Kuran’a el bastırarak, şeref üzerine yemin ettirip verdiler” dedi.

Gündem 26.09.2022, 11:45 26.09.2022, 14:08
Abone ol
FETÖ'cü memurlar itiraf etti: Yemin ettirip soruları verdiler

KPSS sorularını çalarak devlet kurumlarına yerleşen FETÖ mensuplarının ifadeleri ortaya çıktı. FETÖ'nün sınav usulsüzlüklerine yönelik Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen hafta yapılan operasyonda 4'ü aktif kamu görevlisi olan 17 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 17 FETÖ'cüden 7'si etkin pişmanlık hükümlerinde faydalanarak KPSS'den bir gün önce kendilerine soruların verildiğini söyledi. Gazeteci Nedim Şener, FETÖ'cü memurların ifadesini Hürriyet gazetesindeki köşesine taşıdı.

2013 yılı KPSS'de çalıntı sorularla devlet memuru olan FETÖ mensuplarının itiraflarını derleyen Şener, köşesinde itirafçılardan birinin ifadelerine yer verdi.

'KPSS'DEN BİR GÜN ÖNCE EVE GELİP ALDILAR'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlisi T.E. şu şekilde konuştu:

2013 yılı Temmuz ayında yapılan KPSS'den bir gün önce her hafta evimize gelen vergi müfettişi olan kadın şahıs bizi toparladı. Ben, E. ve N.’ye hitaben üzerinizi değişin, bir yere gidiyoruz dedi. Bu kadın ile bir ticari taksiye binip yine Cevizlidere Mahallesi’nde bir apartman dairesine gittik. Bu evde 2-3 bayan daha vardı.


'ABDEST ALDIRIP KURAN-I KERİM'E EL BASTIRDILAR'

Ne olduğunu anlamaya çalışırken eve daha önceden tanımadığım ve görmediğim, görsem şu an da tanıyamayacağım başı kapalı ve pardösülü bir kadın şahıs geldi. Bizi evdeki diğer tanımadığım bayan şahıslarla odaya topladı. Hepiniz önce bir abdest alın dedi. Biz de denileni yaptık. Elindeki Kur'an-ı Kerim kitabını göstererek ve notta ‘Bugün burada olanlara yaşananları hiç kimseye söylemeyeceğime namusum, şerefim, haysiyetim üzerine yemin ederim’ yazısını okuyup yemin etmemizi istediler. Kâğıtta yazılı olan metni okuyup kitaba el basmak için başka bir odaya bizi tek tek çağırdılar. Ben de odaya tek gittim. Odada vergi müfettişi kadın ile kapalı olan kadın vardı. Kâğıttaki notu okuyup yemin ederek elimi de kitaba bastım ve bana bu şekilde yemin ettirdiler.

'SORULARI CEVAPLARIYLA VERDİLER'

Yemin faslı bitince hepimizi salona alıp fotokopi ile çoğaltılmış, Türkçe ve matematik dersleri ile ilgili yaklaşık 15 tane soru ve cevabı yazılı olan A4 kâğıdı verdiler. Kapalı olan kadın, ‘Size verdiğim kâğıtta yazılı olan bu sorulara bakıverin’ dedi. Türkçe ve matematik üzerine sorular ve altında cevapların yazılı olduğunu gördüm. Türkçe soruları uzun paragraf içeren tipte sorulardı. Ama benim Türkçe ve matematik bilgim ve hafızam iyi derecede olduğu için ben bu soruları çalışmış olduğumdan bana kolay geldi. Zaten uzun paragraflar olduğu için aklımda kalmadı. Bir yarım saat kadar sonra verdiği soruları içeren kâğıtları bizden topladı.

'SINAVDAKİ SORULARLA BİREBİR AYNIYDI'

KPSS sınavına Ankara ilinde girdim. Sınavda sorulan sorulara baktığımda az evvel yukarıda bize verildiğini söylediğim 15 civarındaki Türkçe ve matematik sorularının sınavda sorulan sorular içerisinden birebir aynısı olduğunu gördüm.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!