banner2

Deprem fırsatçıları Rekabet Kurumu'nun radarına girdi! Fahiş kira ve ev fiyatları mercek altında

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası deprem fırsatçıları kendini gösterdi. Fahiş kira ve av artışı yapan fırsatçılar Rekabet Kurumu'nun radarına girdi. Buna göre Ankara'da faaliyet gösteren emlakçıların ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde birlikte fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla ön araştırma başlatıldı.

Gündem 15.03.2023, 11:44 15.03.2023, 12:34
Abone ol
Deprem fırsatçıları Rekabet Kurumu'nun radarına girdi! Fahiş kira ve ev fiyatları mercek altında

Rekabet Kurumu, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası fırsatçılık yapan emlakçı ve komisyoncular için harekete geçti. Ön araştırma açılmasına karar verilerek komisyoncuların satış ve kiralama ücretlerinde birlikte fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmedikleri tespit edilecek.

ÖN ARAŞTIRMA BAŞLATILDI

Fiyat dalgalanmalarını yakın takibe alan Rekabet Kurumu, olası bir kartelleşmeye karşı gereken denetim ve yaptırım mekanizmasının genişletilmesine karar vererek harekete geçti.

Bu kapsamda Kurum tarafından, Ankara'da faaliyet gösteren emlakçıların, gayrimenkul danışmanlarının ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde birlikte fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla ön araştırma başlatıldı. Sektörde faaliyet gösteren çok sayıda teşebbüste kurum uzmanları tarafından yerinde inceleme gerçekleştiriliyor.

Elde edilen bulgular doğrultusunda incelemelerin kapsamının genişletilerek diğer illerin de kapsama dahil edilebileceği belirtiliyor.

EN AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

Kurum yetkilileri Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra gayrimenkul satış ve kiralama bedellerinde görülen yüksek oranlı artışların, gerek bulunduğu şehirde ev arayan gerekse deprem nedeniyle farklı yerlere taşınmak durumunda kalan tüm vatandaşlar bakımından mağduriyet oluşturduğunu belirterek şunları kaydetti:

Rekabet Kurumu, tüm teknik altyapısı ve personel kaynağıyla kartelleşmeyi engellemeye yönelik olarak yaptığı incelemeleri gayrimenkul piyasası üzerinde derinleştirmeye önümüzdeki dönemde de devam edecek, piyasa koşulları dışında gerçekleşen fiyat oluşumlarına yol açanların tespiti halinde sorumlular hakkında en ağır yaptırımları uygulayacaktır.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!