banner2

Deprem bölgesi için iki önemli karar! Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, afet bölgesinde belli şartlar dahilinde işten çıkarma yasağı ile kısa çalışma ödeneği uygulaması hayata geçirildi.

Gündem 22.02.2023, 08:41 22.02.2023, 10:14
Abone ol
Deprem bölgesi için iki önemli karar! Resmi Gazete'de yayımlandı

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 42 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki şiddetli depremlerin yaralarını sarmaya çalışıyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, 'OHAL kapsamında çalışma ve sosyal güvenlik alanına ilişkin alınan tedbirlere dair kararname' Resmi Gazete'de yayımlandı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASI HAYATA GEÇİRİLDİ

Kararnameye göre depremden etkilenen ve OHAL kapsamında bulunan kentlerdeki işverenler, işyerlerinin ağır ya da orta hasarlı olduğunu belgelemeleri durumunda, 'uygunluk tespiti' beklenmeksizin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI

Kararnameyle OHAL bölgelerinde, pandemi döneminde olduğu gibi İş Kanunu'ndaki 'ahlak ve iyi niyet kurallarına uymamak', 'işyerinin kapanması' gibi sebepler dışında işten çıkarma yasaklandı.

133,44 TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK

Kısa çalışma veya işsizlik ödeneğinden yararlanmayan ve işsiz kalanlar için de OHAL süresini aşmamak kaydıyla İşsizlik Sigortası Fonu'ndan günlük 133,44 TL destek ödemesi yapılacak ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında sayılacak.

Deprem bölgesindeki işyerlerinde Sendika Kanunu kapsamındaki yetki tespiti, toplu sözleşmelerin yapılması, uyuşmazlıkların çözümü, grev ve lokavt süreleri de OHAL süresi boyunca uzatıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!