banner2

Deprem anındaki korku dolu anları anlattılar: Yer yarıldı, içine girdik!

Tüm Türkiye'yi derinden sarsan depremin şiddetinin ne denli sarsıcı olduğu bilim adamları ve depremzedeler tarafından anlatılıyor. Hatay'ın Antakya ilçesinde Asi Nehri kıyısında yaşayan Şahan ailesinin yaşadıkları depremin tüm şiddetini gösterecek nitelikte. Ayşe Şahan o anları "Cehennem gibiydi. Yarıkların içerisine düşüp suya gömülüyorduk" sözleriyle ifade etmeye çalıştı.

Gündem 19.02.2023, 18:21 19.02.2023, 22:35
Abone ol
Deprem anındaki korku dolu anları anlattılar: Yer yarıldı, içine girdik!

Asrın felaketi olarak nitelenen ve Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremlerden toplamda 11 il etkilendi. İller arasında yer alan Hatay'ın Antakya ilçesinin Demirköprü Mahallesi'nde Asi Nehri kenarındaki evler depremin sonrasında adeta kağıt gibi yıkıldı. Asi Nehri kenarındaki evlerin çevresinde oluşan yarıklar ise su doldu. Civardaki evlerden yaşayan Şahan ailesi deprem anında yaşadığı tüm dehşeti anlattı. İşte korkunç dolu o anlara dair detaylar...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KANSER TEDAVİSİ İÇİN YURT DIŞINA GÖNDERMİŞ

Babası tarafından kurtarılan Verde Şahan'ı 2010 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde kanser tedavisi için yurt dışına gönderdiği ve hastalığı yendiği öğrenildi.

YARIĞA DÜŞTÜLER, YARIĞIN İÇİ SUYLA DOLDU

Asi Nehri kenarındaki 9 ev deprem sırasında nehre doğru kaydı. Evlerin üzerinde bulunduğu yerlerde büyük yarıklar meydana geldi. Asi Nehri kenarındaki evlerin çevresinde oluşan yarıklar ise suyla doldu. Köyde şans eseri can kaybı yaşanmadı. Nehir kenarındaki evlerden birinde yaşayan Kenan Şahan, 26 yaşındaki kızı Verde Şahan, oğlu ve eşi Ayşe Şahan'ı kurtararak evden çıktı.

OĞLUMLA BİRLİKTE GİT

Nehir kenarında yaşayanlardan Kenan Şahan ise kaçacak bir yerlerinin olmadığın eşinin kendisini bırakmasını söylediğini belirterek şu şekilde konuştu;

"Ben eşim ve oğlum dışarı çıktık. Yer yarılmaya başladı, kaçacak yer yoktu. Eşim kendisini bırakıp oğlumla gitmemi istedi. Üçümüz sarıldık. Suyun içerisinden çıkıp evin üzerinden geçtik. Burada bir köpeğimiz boğulmak üzereydi, onu kurtardım. Diğer hayvanlarımız canlı canlı suyun içerisinde nehre akıyordu. Su yerin altından kaynayarak çıkıyordu. Köpeğimiz bizi ilerideki okulun oraya yetiştirdi. Oraya gidince bir deprem daha oldu. Kurtulduk ama hayatımız boyunca böyle bir şey görmedik."

''CEHENNEM GİBİYDİ''

Ayşe Şahan ise şu şekilde belirtti;

"Cehennem gibiydi. Herkes 1-2 dakika diyor ama benim için 1 saat gibiydi. Yerden su fışkırıyordu. Yarıkların içerisine düşüp suya gömülüyorduk. En son ben suya düştüm, oğlum ve eşim beni tuttu. Beni bırakıp çocuklarımı kurtarmalarını söyledim. Sonra eşim suya düştü. Çok kötüydü. Şimdi biz büyükler açlığa dayanırız ama çocuklarımız aç. Bir çadırda 15 kişi duruyoruz. Benim evim gitti, hiçbir şeyim kalmadı."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!