banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nde konuştu! 'Dünyayı ateşe vermeye çalışanların karşısında beraber durmalıyız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dünyası Belediyeler Birliği 6. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında, 'Kendi güvenlik ve refahları için dünyayı ateşe vermeye hazır olanların karşısına ancak birlikte çıkarsak başarılı olabiliriz.' ifadelerine yer verdi.

Gündem 10.06.2022, 15:18 10.06.2022, 17:27
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dünyası Belediyeler Birliği 6. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar; 

1200 belediyesiyle aile haline gelen birliğimiz kendi alanında önde gelen yapılar arasındadır. Dost ve kardeş belediyelerin işbirliğini geliştirmesine vesile olmaktadır. Birliğimizin kökleri Türk Konseyi'ne dayanıyor. Konsey İstanbul'daki zirvesinde aldığı kararla Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirdi. Türk Dünyası 2040 vizyon belgesi de teşkilata ilişkin önemli adım oldu.

'PARLAK BİR GELECEK BİZİ BEKLİYOR'

Binali Yıldırım Bey'in yer aldığı Aksakallılar heyetini maziden atiye köprü olarak görüyorum. 30 ülke ve bölgeden yerel yönetimin temsil edildiği belediyeler birliğinin kuşatıcı yapısı önemlidir. Karşımızda aradan geçen onca zamana rağmen ortak tarih ve kültür bilinciyle yeniden bir araya gelen devletler gerçeği var. Bu tablo hepimizi çok daha parlak geleceğin beklediğine işaret ediyor.

'AVRASYA DÜNYANIN GÖZBEBEĞİ HALİNE GELECEK'

Hem geçmişte yaşadıklarımızdan hem bugün olup bitenlerden ibret alarak hareket etmeliyiz. Tüm dünyayı ateşe vermeye hazır olanların karşısında bu şekilde çıkarsak başarılı olabiliriz. Bunu sağlayabilirsek önümüzdeki dönem Avrasya'nın dünyanın gözbebeği haline geldiğini görebiliriz.

Anadolu'daki 1000 yıllık varlığı ve önümüzdeki sene 100. yılını dolduracak genç cumhuriyet ile Türkiye kapılarını sizlere sonuna kadar açmıştır.

'TEŞKİLATIMIZIN DERİNLİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ'

Giderek etkisi artan ekonomik krizler bu tip işbirliklerini daha da önemli hale getiriyor. Atalarımız bir elin nesi var 2 elin sesi var diyor. Bu anlayıştan hareketle teşilatımızın derinliğini artırmak için çok daha fazla çalışmalıyız. 

'İPEK YOLUNU DEMİR YOLU VE KARAYOLU İLE CANLANDIRIYORUZ'

Coğrafyamızın genişliği bu çalışmalar için eşsiz bir zenginliktir. Günümüzde İpek Yolu gibi kadim yollar yeni demiryolu ve karayolları inşa edilerek canlandırılmaya çalışılıyor. BM başta olmak üzere tüm devletleri bir araya getiren yapıların reform tartışması yaygınlaşıyor. Böyle bir iklimde bizim tarih, kültür ve medeniyet mirasımıza sahip çıkmamız kadar tabii bir durum olamaz.

'ŞEHİRLERİMİZİ AYNI VÜCUDUN UZUVLARI GİBİ BÜTÜNLEŞTİRECEĞİZ'

Şehirlerimizi tarihi ve kültürel özelliklerini gözeterek geliştireceğiz. Şehirlerimizi insanları arasında yakın bağlar kurarak aynı vücudun uzuvları gibi bütünleştireceğiz. Şehirlerimizi ortak evlerimiz haline dönüştüreceğiz. Bir araya gelmek bunun ilk adımıdır. Beraberce çalışmak ve neticeler elde etmek başarının ta kendisidir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!