banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Sisi'nin tokalaşmasının detayları ortaya çıktı! İşte Mısır'la yeni yol haritası

Katar'da Dünya Kupası'nın açılış maçında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi arasındaki ayaküstü yapılan sohbet iki ülke arasında bariyerin aşılmasına neden oldu. İki ülke arasında izlenecek yol haritası da belli oldu.

Gündem 25.11.2022, 08:24 25.11.2022, 08:51
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Sisi'nin tokalaşmasının detayları ortaya çıktı! İşte Mısır'la yeni yol haritası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nın açılış maçını tribünden takip ederken Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile de ayaküstü sohbet edip tokalaştı. Yıllar sonra Sisi ile aynı karede yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günü grup toplantsının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken Sisi konusuna da değindi. 

SİSİ İLE İKİNCİ GÖRÜŞME OLUR MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile ikinci bir görüşme olur mu?'' sorusuna ''Olabilir'' yanıtını verirken olası görüşmenin zamanı için de ''Tarih verilir mi?'' diye konuştu.

ATILACAK İLK ADIM BELLİ OLDU

Hürriyet'te yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sisi arasındaki kısa sohbet Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleştirilmesine büyük bir vesile olurken izlenecek yol haritasının detayları netleşmeye başladı. Yıllar sonra bir araya gelen iki liderin tokalaşması ile bariyer aşıldı. Ayaküstü yapılan sohbette, iki lider ilişkileri kalıcı olarak geliştirme niyetini ifade etti. Bundan sonraki süreçte atılacak ilk adım belirlendi. Dışişleri Bakanları arasında resmi bir görüşme yapılması olacak.

KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİLER ATANACAK

Bu adımdan sonrası karşılıklı büyükelçilerin atanmasına gerçekleşecek. Atanan isim Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine hitaben yazılmış güven mektubunu Cumhurbaşkanı Sisi’ye takdim edecek. Bu adımla birlikte tam normalleşmeye geçilmiş olacak.

60 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Diğer bir hedef ise iki ülke arasında ticaretin hacminin artırılması olacak. Öte yandan Türkiye’nin en büyük markalarından biri olan Arçelik, Mısır’da önemli bir yatırıma hazırlanıyor. Türk yatırımlarının ekonomik kriz içindeki Mısır’da 60 bin kişiye istihdam yarattığı belirtiliyor.

ENERJİ ANLAŞMASI İMZALANACAK

İki ülke arasındaki normalleşme süreciyle birlikte enerji anlaşması da imzalanacak. Yetkililer deniz yetki alanları anlaşması imzalanması durumunda, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz kozunun zayıflayacağına dikkati çekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!