Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli denizaltı müjdesi! '5-6 sene içinde teslim edeceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığı'nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'nde, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılarını sürdüreceğini söyledi. Erdoğan yerli denizaltı MİLDEN'in inşasına 2025 senesinde başlayacaklarını belirtti.

Gündem 23.05.2022, 13:02 23.05.2022, 14:38
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığında Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'nde konuştu.

HIZIRREİS 2023'TE SELMANREİS 2027'DE HİZMETE GİRECEK

Yeni denizaltı projesi olan Hızırreis'in havuza çekiminin yapılacağını belirten Erdoğan, "Biraz sonra yeni denizaltı projemizin ikinci denizaltımızın olan Hızırreis'in havuza çekimini yapacağız. Teknik özellikleri itibariyle gerçekten göz doldurmaktadır. Su altında 3 gün görev yapabilen denizaltılarımız 12 hafta boyunca ikmalsiz suda kalabiliyor. Milli torpidomuz Akya'yı entegre ediyoruz. Hızırreis'in 2023'te, Selmanreis'in de 2027'de hizmete girmesini planlıyoruz." sözlerini kaydetti. 

2027'YE KADAR 6 YENİ TİP DENİZALTI DONANMAYA KAZANDIRILACAK

Diğer yandan Erdoğan, "Savunma Sanayii'nde yerlilik oranlarımızı en üst düzeye taşımaya çalışıyoruz. Daha 15-20 yıl öncesine göre hayal bile edilemeyen bu başarıları önemsiyor ancak yeterli görmüyoruz. 2027'ye kadar 6 adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandıracağız. 

MİLLİ DENİZALTI GELİYOR

MİLGEN ile ilgili hazırlıklarımız son sürat devam ediyor. Milli denizaltımızı 5-6 sene içerisinde donanmamıza teslim edeceğiz.

Erdoğan, Denizlerdeki gücümüze güç katacak bu denizaltılarımızın inşa edilmesinde emeği geçen herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi. 

TARİH YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye'nin savaş gemisi satan 10 ülke arasında yer aldığını belirten Erdoğan, "Ülkemiz hali hazırda dünyada bir savaş gemisini milli olarak pazarlayan 10 ülke arasında yer alıyor. Savunma sanayinde tarih yazmaya devam edeceğiz. Türkiye'yi bu alanda dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yapana kadar durmayacağız." diye konuştu. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!