banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son 5 günde 14. yüz yüze görüşme! Olaf Scholz Ankara'da

Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi ve barış ortamının sağlanması için birçok liderle görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi trafiği devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz ile bugün bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, görüşme öncesi yaptığı açıklamada 'Bu görüşme sayın Cumhurbaşkanımızın son 5 günde dünya liderleriyle gerçekleştireceği 14. yüz yüze görüşme olacak. Her şey, dünyada barış, istikrar ve adaletin tesis edilmesi için.' dedi.

Gündem 14.03.2022, 16:55 14.03.2022, 17:06
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünya liderleriyle görüşmeleri sürüyor. Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle bugün Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Scholz göreve geldikten sonra ilk kez Türkiye'ye gelmiş oldu. Scholz'un bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Scholz'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Scholz'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde İstiklal Marşı ile Almanya Milli Marşı çalındı. Scholz, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

TÜRKİYE-ALMANYA İLİŞKİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Şansölyesi Scholz ile baş başa görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Şansölye Scholz'un göreve gelmesinin ardından Türkiye'ye gerçekleştireceği bu ilk resmi ziyarette, Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler tüm yönleriyle gözden geçirildi. 

ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENECEK

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Erdoğan ve Scholz, merdivenlerde Türkiye ve Almanya bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Erdoğan ve Scholz, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Törende, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Anıtkabir'i ziyaret etti. Başbakan Scholz ve beraberindekiler, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi ve çelenk bıraktı. Scholz, daha sonra Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. Anıtkabir Özel Defteri’ni de imzalayan Scholz, deftere şunları yazdı: "Modern Türkiye’nin kurucusu büyük Avrupalı devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’e derin saygıyla. Bu gibi zor dönemlerde Türk ve Alman halkları arasındaki bağlılık özel bir değere sahip."
 

BAŞKA HANGİ KONULAR ELE ALINACAK?

İki ülke iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımların ele alınacağı ziyarette, başta Ukrayna ve Türkiye-AB ilişkileri olmak üzere, diğer güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulması öngörülüyor.

FAHRETTİN ALTUN: SON 5 GÜNDE 14. YÜZ YÜZE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuya ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Bu görüşme sayın Cumhurbaşkanımızın son 5 günde dünya liderleriyle gerçekleştireceği 14. yüz yüze görüşme olacak. Her şey, dünyada barış, istikrar ve adaletin tesis edilmesi için. Güçlü siyasi liderlik, güven ve istikrarı esas alan sosyo-ekonomik yapımız ülkece en büyük imkanımız.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!