banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kurmaylarına Sedef Kabaş talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine hakaret eden ve tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'la ilgili kurmaylarına talimat verirken konunun takipçisi olunmasını ve üzerine gidilmesini istedi.

Gündem 25.01.2022, 11:35 25.01.2022, 12:25
Abone ol

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dünj gerçekleştirilen MYK toplantısında gündeme ilişkin birçok konu ele alındı.

'TAKİPÇİSİ OLUN ÜZERİNE GİDİN'

Kritik toplantıda gazeteci Sedef Kabaş'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri de gündeme geldi. Kabaş'ın sözlerini doğru bulmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti teşkilatları tarafından 81 ilde yapılan suç duyurusunu hatırlatarak, konunun takipçisi olunmasını ve üzerine gidilmesini istedi. Toplantıda, Kabaş'ın sözlerine toplumdan gelen tepkiler de değerlendirildi.

400 BİNDEN FAZLA TWEET ATILDI

Sedef Kabaş'a tepki göstermek için sosyal medyada açılan hashtaglerde 400 binden fazla tweet atıldığı, o tweetlere 20 milyondan fazla erişim sağlandığı ifade edildi.

SEÇİM BARAJINI DÜŞÜRECEK KANUN TEKLİFİ

Öte yandan AK Parti ve MHP kurmaylarının 1,5 yıldır üzerinde çalıştığı, siyasi partiler kanunu ile seçim kanunlarında değişiklik öngören kanun teklifinde sona gelindi. 15 maddelik kanun teklifiyle, yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 7'ye düşürülecek, seçmenlik vasfı kazanan vatandaşların bunu kaybetmesi engellenecek ve partinin seçime girme yeterliliği kazanması için Meclis'te grup kurma şartı kaldırılacak. Düzenlemenin, 1-2 hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunulması beklenirken, teklifte dar bölge ya da daraltılmış bölge gibi seçenekler olmayacak. Seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin 1 yıldan önce gerçekleşecek seçimde uygulanamaması nedeniyle, 'erken seçim' algısı oluşturmamak için teklifin şubat ayına kadar bekletildiği belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!