banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 29 Ekim'de TOGG'un fabrikasını açıyoruz

Son dakika haberleri... Bilişim Vadisi'nde düzenlenen "Sanayi ve Teknolojinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni"nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''29 Ekim'de TOGG'un fabrikasını açıyoruz. 2023'ün ilk çeyreğinde TOGG'u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız. Artık İnsansız Hava Araçları deyince akla ilk Türk SİHA'ları geliyor.'' dedi.

Gündem 06.08.2022, 16:40 06.08.2022, 18:00
Abone ol

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilişim Vadisi'nde düzenlenen "Sanayi ve Teknolojinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni"ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada gündeme dair açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar...

''İŞ ADAMLARIMIZI HER ALANDA DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ''

Sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bundan 3 yıl önce Bilişim Vadisi'ni açtığımızda buranın bilişim üssü olacağını ifade etmiştim. Aradan geçen zamanda vadimizin bu hedeflerine adım adım yürüdüğünü görüyoruz. Vadimiz 230 bin metrekare kapalı alanı ile ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme merkezidir. Milli Teknoloji hamlemize büyük bir ivme katıyor. İş adamlarımızı her alanda desteklemeyi sürdüreceğiz. Savunmada dışa bağımlılık nasıl sıkıntılar oluşturursa, teknolojide bağımlılık da benzer riskler oluşturur. Güzel işler yapanları, ortaya eserleriyle çıkanları takdir etmek bizim geleneğimizin mirasıdır. Türkiye Cumhurbaşkanı olaraki, yenlikçi kaliteli projelerin ortaya çıkmasını çok ama çok ehemmiyet veriyorum. 2021'den bu yana en çok ihracat yapan ve kadın istihdamı en çok olan firmalarımızı tebrik ediyorum. Ödül almaya hak kazanan şirketlerimizi kutluyorum.

''36 MİLYAR DOLAR'DAN 250 MİLYAR DOLAR'A ÇIKARDIK''

Teknolojik bağımsızsızlığınızı kazanmadan, ne ekonomik ne siyasi anlamda özgürlüğünüzü temin edebilirsiniz. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar bu gerçeği çarpıcı şekilde ortaya koymuştur. Dünyanın en müreffeh ülkeleri dahi sağlık çalışanları için maske bile bulamadı. Üretimleri durma noktasına geldi. Türkiye olarak bu zorlu süreçte başarılı bir imtihan verdik. Ekonomik hayatın durmasına müsade etmedik. Türk firmaları hükümetimizin teşvikleri sayesinde başarı çıtasını yukarı taşıdılar. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11'lik büyümeyle G20 ülkeleri arasında 1. sıraya yerleştik. Temmuz ayı ihracatımız 18 milyar dolara ulaştı. 2002 yılında sadece 36 milyar dolar ihacat yapan Türkiye'den 250 milyar dolar ihracat yapan Türkiye'ye geldik. Tahıl koridorunun açılmasını sağlayarak Türkiye'nin önemini bir kez daha teyit ettik. Küresel ölçekte gıda ve enerji krizinin konuşulduğu bir dönemde biz oldukça rahatız. İş birliğini, barışı, diplomasiyi önceleyen dengeli politikamızla Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden ülkemizi korumayı başardık.

EKONOMİ MESAJI: SONUÇLARI 2023'ÜN İLK ÇEYREĞİNDE GÖRECEĞİZ

Fahiş fiyat artışlarıyla enflasyon sebebiyle vatandaşların yükünü hafifletecek pek çok adım attık, atıyoruz. Attığımız her adımla toplumumuzun tüm kesimlerine sahip çıkıyoruz. Türkiye ekonomi modelimizi taviz vermeden uyguluyoruz. Müspet sonuçları önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde göreceğiz. 

''AKLA İLK TÜRK SİHA'LARI GELİYOR''

Ülkemizde dünya ile yarışabilecek bir ekosistem inşa ettik. Türkiye'de teknoloji tabanlı yapılan yatırım işlemlerinde gelişme gösterdik. 2Türkiye bu yılın ilk yarısında oyun yazılımı sektöründe en fazla yatırım alan ülke oldu. Yerli ve milli helikopterlerimizi, zırhlı araçlarımızı, gemilerimizi ürettik. Bu ülke toplu iğne üretemiyordu. Şimdi hamd olsun buralara geldik. Artık İnsansız Hava Araçları deyince akla ilk Türk SİHA'ları geliyor. Şimdi herkes, SİHA, İHA, AKINCI istiyor bizden. Sıraya girmiş durumdalar. Bizimle bu alanlarda da ortak yatırımlara girmek isteyen dünyadaki süper güçler var.

''29 EKİM'DE TOGG'UN FABRİKASINI AÇIYORUZ''

Ülkemizin vizyon projelerinden Türkiye'nin otomobilini de adım adım hayata geçiriyoruz. 29 Ekim'de TOGG'un fabrikasını açıyoruz. 2023'ün ilk çeyreğinde TOGG'u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız. Buradaki üretimi, girişimci ruhu yerinde görsünler. Gelsinler Türkiye'nin sanayi alanında neleri başardığını görsünler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!