banner2

Cübbeli Ahmet neden imam hatipleri hedef aldı?

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, İmam Hatip liselerini hedef alan açıklamalarına tepki büyük. 'Çocuklarınızı imam hatip liselerine göndereceğinize düz okul ve liselere gönderin. Daha az hasarla çıkarlar' ifadesini kullanan Cübbeli Ahmet'e hem MEB'den hem ÖNDER'den tepki geldi. Kurumların beklentisi Cübbeli Ahmet'in sözlerinde düzeltmeye gitmesi.

Gündem 23.09.2021, 14:10 23.09.2021, 18:00
Abone ol

'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, katıldığı canlı yayında imam hatip liselerini ve ilahiyat fakültelerini eleştiren açıklamasına tepki var. 

İmam hatiplerle ilgili olarak yaptığı "Çocuklarınızı imam hatip ve ilahiyata göndermeyin" açıklaması sonrası Ünlü eleştirilerin odağında. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz, Cübbeli Ahmet'in öğretmen ve öğrencileri zan altında bırakan ifadelerini tashih etmesini istedi. ''Sayın Ahmet Mahmut Ünlü’nün imam hatip Okulları ile ilgili açıklamaları kendisinin bu kurumlar hakkında sahih olmayan nakiller üzerinden zanda bulunmasına sebep olduğunu görmekteyiz'' ifadesini kullanan Yılmaz şu açıklamalarda bulundu: 

''Bir asırdır “İmam Hatip Mektebi/Okulu/Lisesi” adıyla eğitim sistemimizde yerini alan İmam Hatip Okullarının temel misyonu, eğitim öğretimde bütüncül bir yaklaşımı esas alıp fizik-metafizik, madde-mânâ, dünya-ahiret dengesini ve ilişkisini gözeterek varlığa, hayata, bilime ve sanata tevhîdî bir anlayışla bakan, hayatın her alanında erdemleriyle var olan, tarihî ve kültürel mirasımızı özümsemiş, ailesine, çevresine, ülkesine ve bütün insanlığa faydalı olma idealine sahip, Kur’an ve Sünnet ekseninde bilgi ve hikmetin yolundan giderek medeniyetimizin ihyâ ve inşâ sürecinde sorumluluk alan öncü nesillerin yetiştirilmesi olmuştur.''

''İFADELER TASHİH EDİLSİN''

İmam hatiplerde verilen eğitimde ve ders kitaplarında ayrımcılıkları ve mezhebî farklılıkları öne çıkaran bir anlayış olmadığını aksine Kur’an ve Sünnet merkezli, temel İslâmî kaynaklara dayalı bütünleştirici ve birleştirici bir yaklaşım ortaya konulduğunu belirten Dr. Nazif Yılmaz, okullarda verilen din eğitiminde farklı fıkhî yorumlar ve düşünce oluşumlarının bir zenginlik olarak kabul edilerek öğrencilere aktarıldığını vurguladı: ''Bu nezih kurumlar hakkında kamuoyunu yanıltıcı bilgilerin hem de din adına anlatılmasını doğru bulmamaktayız. Okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi zan altında bıraktığı için ifadelerini tashih etmesini arzu ediyoruz.''

RECEP TAYYİP ERDOĞAN İMAM HATİP LİSESİ'NE DAVET ETTİ

Dr. Yılmaz, Cübbeli Ahmet'e bir de davette bulundu, ''Kendisini daha geniş bilgi almak için 1951 yılında ilk açılan okullardan kendisine yakın olan Fatih’teki İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesine davet ediyoruz'' ifadesini kullandı. 

ÖNDER'DEN ÜNLÜ'YE TEPKİ

MEB'nın yanı sıra ÖNDER İmam Hatipliler Derneği de, Ünlü'nün açıklamalarına tepki gösterdi. ÖNDER'den yapılan açıklamada ''Yanlış ve eksik bilgiden kaynaklı yapıldığına inandığımız açıklamalarla her platformda ortaya çıkması muhtemel olan tekil örnekler üzerinden koskoca bir camianın hedef alınması ve genelleyici bir yaklaşım içinde olunması, İmam Hatip camiası olarak bizleri üzmüş ve rahatsız etmiştir. İmam Hatip okulları ülkemizin zengin tarihî tecrübesinden süzülerek ortaya çıkan örnek bir eğitim modelidir. Olumsuz bireysel örneklerden yola çıkarak İmam Hatip modelini tümüyle itham etmek, hakikate dayanmayan zanlarla bu modele dair olumsuz algi oluşturmaya çalışmak milletimizin emeğine ve bu okullara emek veren binlerce insana ve yüzbinlerce öğrencimize yapılmış bir haksızlıktır. Ülkemizin içeride ve dışarıda pek çok sorunla mücadele ettiği bir süreçte İmam Hatip okullarını gündem malzemesi yapmaktan sakınmak, toplumsal birlik ve kardeşliğimize zarar verici yaklaşımlardan uzak durmak başta ilim adamları ve kanaat önderleri olmak üzere herkesin ortak sorumluluğudur.'' ifadesİne yer verildi. 

TASHİH YOK, ISRAR VAR

Tepki çeken Cübbeli Ahmet ise açıklamalarında değişiklik yapmayacağını ifade eden bir adım attı. Cübbeli tepkilere yanıt olarak yorumlanabilecek bir hamleyle, Twitter hesabından Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'in tweet'ini RT etti. Şimşirgil'in paylaşımında şu ifadeler yer aldı: "Haşa Kur'an-ı Kerim Allah kelamı değil; Kur'an'daki kıssalar Peygamber sözüdür; Kur'an-ı Kerim tarihseldir diyen şarlatanları görmüyorlardı... Cübbeli Ahmet Hoca'nın hedefi, imam hatipler değil orada verilen eğitim anlayın artık!"

CÜBBELİ AHMET NEDEN BU KOROYA KATILDI?

Cübbeli Ahmet'in imam hatip okullarına yönelik eleştirisi akıllara muhalefetteki imam hatip alerjisini akıllara getirdi. Katıldığı programda imam hatipler üzerinden İslam’ı hedef gösteren Erol Mütercimler, bu okulların mezunları için “Cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız” ifadelerini kullanmıştı. HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de imam hatip liselerini hedef alarak bu okullarda eğitim gören öğrencileri militan olmakla suçlamış, ''İhtiyaç fazlasının tamamı kapatılmalıdır'' demişti. 28 Şubat'ı hatırlatan ve Türkiye'de muhafazakar yaşam tarzını hedef alan bu açıklamaların ardından, Cüppeli Ahmet'in imam hatipleri eleştiren bir açıklama yapması sosyal medyada tepi çekti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!