BBP Genel Başkanı’ndan HDP açıklaması

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Desteci, "Eğer kapatılmaz ise hem uluslararası hukuka, hem de iç hukuka aykırı bir karar verilmiş olacaktır." dedi.

Gündem 11.08.2021, 01:51 11.08.2021, 02:07
Abone ol
BBP Genel Başkanı’ndan HDP açıklaması

Bursa’da katıldığı bir programda HDP'ye açılan kapatma davasına yönelik değerlendirmelerde bulunan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici; teröre bulaşan, örgütün sözcülüğünü yapan hangi parti olursa olsun kapatılması gerektiğini söyledi.

Destici, İspanya’nın parti kapatma davası örneği vererek, "Bunun hem uluslararası hukukun, hem de iç hukukumuzun bir gereği olduğunu hep söylüyoruz. İspanya örneği ortadadır. 2 partiyi kapattılar. Hem de terör örgütüne destek verdiği veya sözcülüğünü yaptığı için değil, sadece terörü kınamadığı için kapatıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de İspanya Anayasa Mahkemesinin kapatma kararını onadı. İspanya sadece partiyi kapatmadı. Terör örgütünün bütün uzantılarını kapattı. Medyasını, derneğini ve barına varıncaya kadar her şeyini kapattı. Bizde de sadece partiyi kapatmak yetmez. Terör örgütüyle mücadele için biz de her şeyini kapatmak zorundayız." şeklinde konuştu.

"ANAYASA MAHKEMESİ'NİN HDP'Yİ KAPATACAĞINA İNANIYORUM"

Destici, konuşmasına şöyle devam etti:

"Partinin ne kadar STK’sı varsa, ne kadar yandaşı, medyası varsa, işletmesi varsa, marketi varsa ve bunu bir defada yapmalıyız. Bir daha da açmasına izin vermemeliyiz. Eğer ortada devlet varsa, açamaz. Mücadele böyle olur. Anayasa Mahkemesinin de HDP’yi kapatacağına inanıyorum. Kapatması gerektiğini düşünüyorum. Eğer kapatılmaz ise hem uluslararası hukuka, hem de iç hukuka aykırı bir karar vermiş olacaktır"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!