banner2

Bakan Soylu açıkladı: 601 bin 251 güvenlik görevlisi sahada

Oy kullandıktan sonra İstanbul’da açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “601 bin 251 personelimiz, polisimiz, jandarmamız, sahil güvenliğimiz ve güvenlik korucumuz bu seçim için görevlendirilmiştir.” ifadelerini kullandı. Öte yandan İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER), Seçim harekât merkezi olarak görev yapacak. 81 ildeki tüm gelişmeler bu merkezden canlı olarak takip edilecek.

Gündem 28.05.2023, 09:14 28.05.2023, 09:52
Abone ol
Bakan Soylu açıkladı: 601 bin 251 güvenlik görevlisi sahada

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak Cumhurbaşkanını seçecek. Oy verme işlemi saat 08.00'de başladı, 17.00'de sona erecek.

60 milyon 721 bin 745 seçmen için kurulan 191 binden fazla sandıkta oy kullanılacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oyunu İstanbul'da kullandı. Bakan Soylu, oy kullandıktan sonra İstanbul’da açıklama yaptı.

601 BİN 251 GÜVENLİK GÖREVLİSİ SAHADA

Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Seçimin nasıl demokratik bir şenliğe dönüştürüleceğini dünyaya gösterdi. Hayırlı uğurlu olur inşallah. Vatandaşın tercihi başımızın üstünedir. Bütün sandıklar oy kullanılacak alana nakledildi, herhangi bir problem olmamıştır. Seçim ve sandık alanı güvenliği için üzerimize düşen görev vazifeler yapılmaya devam edilmekte. Afet bölgesinde de oy verme işlemi 1150 sandık alanına başlamıştır. Oy kullanma işlemi sabah hızlı başladı. Bir öncekinde uzun sürmekteydi bu sefer seri şekilde devam ediyor. 81 ilden aldığımız bilgilere göre sorun yoktur. Kolluk güçleri hariç silah taşımak yasaktır. Kimlik kartı ihtiyacı olursa nüfus müdürlüklerimiz açıktır Seçim olayları da geçen seçimlere göre daha az olmuştur. Milletimiz demokratik olgunlukla bu seçimi tamamlayacak ve Türkiye yepyeni, güzel bir başlangıca adım atacak. 601 bin 251 personelimiz, polisimiz, jandarmamız, sahil güvenliğimiz ve güvenlik korucumuz bu seçim için görevlendirilmiştir. Sandık güvenliği sağlanmıştır.''

81 İLDE TEYAKKUZA GEÇİLDİ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER), Seçim harekât merkezi olarak görev yapacak. 81 ildeki tüm gelişmeler bu merkezden canlı olarak takip edilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde de güvenlik merkezi kuruldu. 81 ile video konferansla canlı bağlantı sağlanacak. Helikopter, İHA ve dronlarla çekilen görüntüler anlık merkeze aktarılacak.

SİBER NÖBET

Sosyal medya platformları üzerinden olası dezenformasyon, “seçim suçları” ile “provokatif paylaşımları” takip etmek amacıyla da “bilişim suçları ile mücadele ekipleri” görevlendirildi. Sosyal medya platformlarında suç unsuru tespit edilen paylaşımlarda bulunan kişilerle ilgili anında adli-idari işlemler başlatılacak.

OLASI KESİNTİLERE KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

Olası elektrik kesintilerine karşın ise ilgili kurumlarla koordine kurularak gerektiğinde kullanılmak üzere jeneratör ve benzeri güç kaynakları ve aydınlatma sistemleri çalışır halde bulundurulacak. Vatandaşların toplu olarak bulunduğu umuma açık yerler, turistik bölgeler, havaalanı, deniz limanı, otobüs terminali, tren istasyonu, çarşı, alışveriş merkezi, pazar, metro ve benzeri yerlerde yapılabilecek muhtemel eylemlere karşı da tedbirler alınacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!