banner2

Bakan Bozdağ: 2023 seçimlerinde Erdoğan'ın 2. adaylığı olacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı önünde engel yok. 2023'te ikinci adaylığı olacak.'' şeklinde açıklama yaptı.

Gündem 25.06.2022, 14:26 25.06.2022, 15:22
Abone ol
Bakan Bozdağ: 2023 seçimlerinde Erdoğan'ın 2. adaylığı olacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ağrı'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 seçimlerinde adaylığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

''ANAYASAYA DA YASAYA DA UYGUNDUR''

Bakan Bozdağ yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023'te aday olması anayasaya da yasaya da uygundur. Bunun pek çok nedeni var. Bir defa 2014'te yapılan seçim parlamenter sistem içinde yapılmıştır. İki, sembolik Cumhurbaşkanı seçimidir. Üç, sorunsuz seçimdir. Yürütme organı olmayan Cumhurbaşkanlığı seçimidir. 2014 ile birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimine dair maddeler yeniden yazıldı, madde tamamen yazıldı. Aday gösterme şartlarında değişiklik oldu. Önceden partisi ile ilişkisi kesiliyordu. 2014'te Sayın Cumhurbaşkanımız Genel Başkanlıktan ayrıldı. Cumhurbaşkanı o zaman yürütme organı değildi. Seçim usulü de değişti. Vekil sayısı 600 oldu. Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılıyor. Cumhurbaşkanı şu an devletin başıdır. Yürütmenin başıdır. Cumhurbaşkanlığı statüsü tamamen değişmiştir. 2018'de yapılan seçim yürütme organı olan, devletin başı olan Cumhurbaşkanı seçimidir. 2017 Anayasa değişiminin yürürlük maddesi olan 18. maddede, cumhurbaşkanı ve parlamento seçimiyle ilgili olan maddelerde, takvimin ilan edildiği tarihte yürürlüğe girer diyor.

''2023 ERDOĞAN'IN İKİNCİ SEÇİMİ OLACAKTIR''

Anayasa ne diyor? Cumhurbaşkanı seçimi, statüsü ve değişikliklerin yürürlüğe ne zaman girecek? İlk seçimde. İlk seçim 24 Haziran 2018'de yapıldı. Dolayısıyla 2017 Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanımız ilk defa 2018'de Cumhurbaşkanı seçildi. 2023'te yapılacak seçim Cumhurbaşkanımızın ikinci seçimi olacaktır. Yürürlüğü açıkça yazıyor.'' dedi.

ORMAN YAKANLARA VERİLEN CEZA

Orman yakanlara verilen cezaların artırılmasıyla ilgili olarak düşüncesini belirten Bakan Bozdağ, ''Sayın Cumhurbaşkanımız dün yaptığı açıklamayla mevcut cezaların yeterli ve caydırıcı olmadığı konusunda kanaatini ortaya koydu. Bu cezaların yeniden ele alınmasında biz de Adalet Bakanlığı olarak fayda görüyoruz. Bakanlık olarak çalışmaya başladık.Orman yangınları her bir vatandaşımızı derinden üzmektedir. Adeta ciğerlerimiz adeta cayır cayır yanmaktadır. Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklama ile mevcut cezaların yeterli olmadığı yönündeki görüşünü ortaya koydu. En ağır yaptırım olan idam cezası dahil en ağır yaptırımın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Şu anki mevzuata göre kasten orman yakanlara verilen cezanın alt sınırı 10 yıldan başlıyor, üst sınır yok. Bu cezaların yeniden ele alınmasında Adalet Bakanlığı olarak fayda görüyoruz. Çalışmalarımız başladı. Çalışmalarımız somutlaşınca Cumhurbaşkanımıza ve kamuoyuna sunacağız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!