banner2

Annem karne hediyesinde et aldı haberini yapan muhabir kimdir? O muhabir kovuldu mu?

Milyonlarca vatandaş arama motorlarında, Annem karne hediyesinde et aldı haberini yapan muhabir kimdir? O muhabir kovuldu mu? sorularına yanıt arıyor. Bu konu sosyal medyada viral olmuştu.

Gündem 24.01.2023, 15:06 24.01.2023, 15:08
Abone ol
Annem karne hediyesinde et aldı haberini yapan muhabir kimdir? O muhabir kovuldu mu?

Sosyal medyada viral olan 'Karne hediyesiyle et alan çocuk' başlıklı haber çok etkileşim aldı. Bunun sonucunda vatandaşlar internette, Annem karne hediyesinde et aldı haberini yapan muhabir kimdir? O muhabir kovuldu mu?  sorusuna yanıt arıyor. İşte merak edilenler...

MUHABİRDEN SAVUNMA ALINDI

Habertürk, haberi yapan muhabirin işine son verildiğini açıkladı. Kurum açıklamasında haberin ham görüntülerinin incelendiği, muhabirden savunma alındığı belirtildi. 

"ÖN KONUŞMA YAPTIĞI TESPİT EDİLDİ"

Yapılan açıklamada, "Neticede incelenen ham kayıtların açıkça gösterdiği üzere; muhabirimizin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir" denildi. 

AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE DEVAM ETTİ;

"Muhabir savunmasında haberin konusunun çocuk olmadığı, çocuğu ailesiyle rastlantı sonucu mağazada gördüğünü ve habere sıcaklık ve neşe katmak için çocukla şaka mahiyetinde konuştuğunu, ancak bu kısa konuşmanın sosyal medya ve diğer medya mecralarında bağlamından koparılarak çarpıtıldığını ve haberdeki bağlamın tamamen dışında bir çerçeveye sokularak kendisinin ve Habertürk’ün aleyhine bir şekle dönüştürüldüğünü ve olayın iradesi dışında getirildiği noktadan büyük üzüntü duyduğunu belirtmiş ise de bu açıklama ve savunma gazetecilik ilke ve kurallarına aykırılık oluşturacak şekilde çocuğa nasıl konuşması gerektiğini dikte eden ön konuşmayı izah ve ikna edici nitelikte bulunmamıştır.

Habertürk’ün yayın ilkelerinin vazgeçilmez kırmızı çizgisi, verdiği haberin doğruluk ve dürüstlük açısından sarsılmaz bir güven ve inanç içerisinde olmasıdır. Bu güveni sarsacak ihmal veya kasta herhangi bir tolerans gösterilmesi de mümkün değildir. Esasen bu husus dürüst yayıncılığın da evrensel ilkesidir.

Bu haberde muhabirimizin, çocuğun konuşması/konuşturulması ile ilgili kısımda aldığı tutum bu ilkelerin açıkça ihlali niteliğinde görülmüş olduğundan kendisiyle iş ilişkimiz bugün itibarıyla sonlandırılmıştır. Başta haberde konuşturulan çocuk olmak üzere haberden etkilenen tüm kişilerden ve değerli izleyicilerimizden muhabirimizin kabul edilemez bu görev ihlali nedeniyle açıkça özür diliyoruz.

Tespit edildiği anda hatalarını açıkça kabul etmek, doğruyu söylemek ve gerektiğinde haberin mağdurundan özür dilemek de dürüst gazeteciliğin olmazsa olmaz ilkelerinden birisidir. Bu anlayışla, haberimizi düzeltiyor, o haberdeki çocuğun konuştuğu bölüme, haberciliğin ilkelerine aykırı olduğu için, referans verilmemesini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz."

FATMANUR BOYLU'DAN İLK PAYLAŞIM

Gelişmelerin ardından Habertürk muhabiri Fatmanur Boylu'dan da bir açıklama geldi.

Kişisel Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Boylu, "Habertürk TV ile ilişkim bugün itibarıyla kesilmiştir... Güzel günler göreceğiz çocuklar,güneşli günler göreceğiz. Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar' açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!