banner2

Akar'dan PKK destekçisi ABD'ye: Kimse aklımızla alay etmesin

Milli Savunma Bakanı Akar, PKK/YPG'yi müttefik olarak gören ABD'ye mesaj verdi: Terör örgütü PKK ve YPG arasında bir fark yok. Kimse aklımızla alay etmesin.

Gündem 25.06.2021, 10:41
Abone ol
Akar'dan PKK destekçisi ABD'ye: Kimse aklımızla alay etmesin

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı'nı ziyaret etti. Beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile 2. Ordu'yu denetleyen Akar, hudut hattı ve sınır ötesindeki birliklerin komutanlarıyla video konferans yöntemiyle görüştü. 

17 KOMANDO TUGAYI AKTİF 
Ardından personele hitaben yaptığı konuşmada Akar, "İçimizden hainler temizlendikçe Türk Silahlı Kuvvetlerinin güçlendiğini herkes gördü" dedi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin cumhuriyet tarihinin en yoğun günlerinden geçtiğini ifade eden Akar, "Bir pilot beş pilotun işini yapıyor. Gemilerimiz 2020'de 200 bin saat görev yaptı. Bütün zamanların en yüksek değeri bu. Eskiden iki komando tugayımız vardı, şimdi 17 komando tugayımız var, bunun 17'si de angaje durumda, görevinin başında" diye konuştu.

6 YILDA 18 BİN 220 TERÖRİST
24 Temmuz 2015'ten itibaren terörle mücadelede yeni bir sürecin başlatıldığını anımsatan Akar, "Gerçekleştirilen başarılı operasyonların sonunda 24 Temmuz'dan bugüne kadar 18 bin 220, 1 Ocak'tan itibaren ise 1366 terörist etkisiz hale getirildi. Bu mücadele en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecek, bundan kimsenin şüphesi olmasın" açıklaması yaptı. 

ARALARINDA HİÇBİR FARK YOK
Terör örgütü PKK ile YPG arasında bir fark olmadığını dile getiren Akar, terör örgütü destekçilerine şu mesajı verdi: "Kimse aklımızla alay etmesin. Dinlemeler, raporlar, fotoğraflar ve her şey açık bir şekilde ortada iken hâlâ bazı müttefiklerimizin YPG ile iş birliği yapmaları, onlara silah, araç, gereç destek sağlamaları hiçbir şekilde kabul edilemez. Bunlar Cumhurbaşkanı, Bakan ve Genelkurmay Başkanı düzeyinde yapılan her türlü temas ve konuşmada dile getiriliyor ve bunun mücadelesi veriliyor." 

O HAREKÂTLAR OLMASAYDI...
"Düzenlediğimiz harekâtlarla güneydoğu sınırımızda bir terör koridoru kurulmasına engel olduk. Eğer Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı olmasaydı çok daha farklı, çok daha zor birtakım oluşumlarla karşı karşıya kalır, çok daha sıkıntılı durumlara girerdik. Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki mücadele devam ediyor. Bununla birlikte Türkiye'nin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki hak ve menfaatlerini korumak için çalışıyoruz." 

TSK'NIN AFGANİSTAN GÖREVİ
Türkiye’nin, her zaman kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğu Afganistanlı kardeşlerinin barış, güven ve istikrar içerisinde yaşaması için büyük gayret sarf ettiğini belirten Akar, 2002’de ilk göreve başlandığı andan itibaren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti'ne, 2015’ten itibaren de NATO’nun Kararlı Destek Misyonu'na katkı sağlamayı sürdürdüklerini bildirdi. TSK'nın halihazırda Kabil Eğitim Yardım Danışmanlık Komutanlığı görevini de yürüttüğünü ifade eden Akar, şunları söyledi:

HENÜZ ALINMIŞ BİR KARAR YOK
"Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda 6 yıldır sürdürdüğümüz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusu. Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Afganistan için hayati öneme sahip, tüm ülkenin dışa açılan kapısı olma özelliği taşıyor. Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Bu hususu diğer ülkelerle beraber nasıl yapabiliriz konusunu çalışıyoruz. Şu an için alınmış bir karar yok. Ülkemiz ve Afganistan’ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz. Amacımız, Afgan kardeşlerimizin güvenlik, huzur ve refahı için katkılarımızı devam ettirmektir." MALATYA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!