banner2

6 muhalefet partisinin nerede toplanacağı belli oldu! Oturma düzeni detayına dikkat

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi genel başkanları 28 Şubat'ta Ankara'daki Bilkent Otel'de bir araya gelecek. Genel başkanların oturma düzeni partilerin harf sırasına göre planlandı.

Gündem 21.02.2022, 12:18 21.02.2022, 13:43
Abone ol
6 muhalefet partisinin nerede toplanacağı belli oldu! Oturma düzeni detayına dikkat

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 12 Şubat'ta Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Tesisleri'nde çalışma yemeğinde bir araya geldi. Siyaset dünyasının çok konuştuğu yuvarlak masada, 6 partinin hazırlıklarını tamamladığı "güçlendirilmiş parlamenter sistem" çalışmasının son şekli görüşüldü.

28 ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK

Sonrasında ortak bildirinin de yayımlandığı toplantıda, parti genel başkanları kendilerine sunulan 24 sayfalık taslağı, 28 Şubat Pazartesi günü düzenlenecek toplantı ile kamuoyuna açıklama kararı aldı. Altı muhalefet partisi liderinin katılımıyla 28 Şubat’ta yapılacak ortak açıklama toplantısının ayrıntıları da netleşmeye başladı.

ANKARA'DA BİR ARAYA GELECEKLER

Partilerin kurmaylarının hazırlıklarını sürdürdüğü toplantının, Ankara'daki Bilkent Otel'de 13.30'da yapılmasına karar verildi. Daha önce oturma düzenin nasıl yapılacağı tartışma konusu olmuş liderler uzun süre gündemi meşgul etmişti. Toplantıda genel başkanların oturma düzeninin, partilerinin alfabetik sırasına göre yapılması kararlaştırıldı.

OTURMA DÜZENİ KRİZİ?

Parlamenter sistemi getirmek için çalışan altı muhalefet partisi liderleri için nasıl bir oturma düzeninin yapılacağı ise polemik konusu olmuştu.

DAVETİYELER HAZIRLANDI

Genel başkanların birer konuşma da yapacağı toplantıya, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de davet edildi. 700'e yakın davetlinin bulunacağı toplantıda, kitapçık haline getirilen metin katılımcılara da dağıtılacak. Altı muhalefet partisi genel başkanının 28 Şubat'ta yapacağı ortak açıklama için davetiyeler de hazırlandı. Partilerin alfabetik sıraya göre yer aldığı davetiyede liderlerin imzası bulunuyor.

60 BAŞLIK BULUNUYOR

Ahlatlıbel'de liderlerin onayına sunulan ve 28 Şubat'ta açıklanacak metin, yasama, yürütme ve yargı temel ayaklarından oluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın yapısı, Anayasa Mahkemesi'ne üye seçimi ile TBMM'ye ilişkin düzenlemeler içeren metinde yaklaşık 60 başlık bulunuyor.

Metinde ayrıca "Demokratik Sistemin Temel Esasları" ana başlığında temel hak ve hürriyetler, ifade, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, basın özgürlüğü, RTÜK'ün ve YÖK'ün yapısı, çevre hakları, kamu yönetiminde esas alınacak ilkeler, kamuya alım süreçlerinde liyakat ve mülakat, yolsuzlukla mücadele ve Siyasi Etik Kanunu gibi başlıklar da yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!