DOLAR
9.3304 0.39
EURO
10.8533 0.25
ALTIN
533.67 0.94
BIST
1431.68 0.13

Türkiye, Fatih Sultan Mehmet tuğralı 'vakfiye' için Interpol'e başvurdu

Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, söz konusu eserin Türkiye'ye iade edilmesi için Interpol'e başvurarak çalışma başlattı.

Genel 13.10.2021, 16:26 13.10.2021, 16:34
Türkiye, Fatih Sultan Mehmet tuğralı 'vakfiye' için Interpol'e başvurdu

İngiltere'de başkent Londra'da düzenlenen bir müzayedede satışa çıkarılacağı öğrenilen ve üzerinde Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han'ın tuğrası olan Zağanos Paşa Vakfı'na ait vakfiyenin, 1918-1920 yıllarında İngilizler'in İstanbul'u işgal ettiği sırada kaçırılan eserler arasında olduğu değerlendirildi. 

21 EKİM'DE MÜZAYEDEYE ÇIKACAK

Balıkesir'deki Zağanos Paşa Vakfı'nın hem kuruluş amacı hem de kuruluş şartlarının bulunduğu Hicri 866 tarihli (1462) vakfiye, İngiltere’de başkent Londra'da bir hafta sonra müzayede de satışa çıkacak. Fatih Sultan Mehmet Han'ın tuğrasının olduğu vakfiye 'Besmele' ile başlıyor. Vakfiye, Arapça el yazısı ve siyah mürekkeple yazılmış ve vakıf kurucularının isimleri de yer alıyor. Kırmızı dokuma ile bir kısmı güçlendirilen vakfiyenin en son satırında ise tarih var. 114 santim uzunluğunda ve 20,5 santim genişliğindeki eserin açılış fiyatının 80 bin paund (980 bin TL) olduğu öğrenildi.

TÜRKİYE INTERPOL'E BAŞVURDU

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi Başkanlığı ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan  araştırmada, vakfiyenin 1918-1920'li yıllarında İstanbul'un İngilizler tarafından işgali süresince kaçırılan eserler arasında olduğu belirtildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Zağanos Paşa Vakfı'nın bütün yazışmalarının olduğu, yalnıca 'vakıf senedi' olarak da bilinen söz konusu 'vakfiye'nin kayıp olduğu ifade edildi. 

Uzun süredir aranan vakfiyenin Londra'daki müzayedede satışa çıkarılacağının ortaya çıkması üzerine Türkiye, iade için girişimlerde bulundu. Buna göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlıkları, eserin Türkiye'ye iadesi için Interpol'e başvuruda bulundu.

Diğer taraftan, Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında bu şekilde kaçırılmış, hibe edilmiş veya satılmış 22-23 eser bulunduğu, bu eserlerin tespit edilmesine ilişkin de çalışmaların sürdüğü, tespit edildikçe de iade edilmeleri için çalışma yapıldığı kaydedildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?